Google PR Güncellemesi

____________________________________________________________________

Bu Google’ın da ne zaman ne yapacağı belli olmuyor. F-Blog.info alan adını aldığımdan beri ki ilk değişim yakın bir zamanda oldu. Değişimi Burak’ın Mayıs Pagerank Güncellemesi yazısını okuyunca farkettim. Daha sonra PR kontrolü yaptığımda sitemin değerinin PR değerinin 4 olduğunu gördüm.

Alan adımı yaklaşık bir yıl önce almıştım ve o zamandan sonra 3- 4 aylık bir süre PR değerim 0 idi, sonra da 3 olmuştu ve bu son güncellemeye kadar da 3 olarak kalmıştı. Şu an ise 4.

Peki PR değerimiz 4 oldu da ne oldu, efendim hiç birşey olmadı. Kaç PR ne ifade eder yazım için yaptığım araştırmaya göre hiç önemli bir değeri yok, oldukça normal bir PR değeri:

4: Oldukça normal bir seviyedir ve sitenizin rekabet seviyesini artıracak yeterli sayıda ve kaliteli linke sahip olduğunu gösterir.

Çok önemli bir değer değil ama eski değeri 3’e göre önemli bir farkı var:

PageRank 3: Bazı koşullarda tamam olabilir ama yüksek rekabet seviyesine sahip kelimelerde pek şansı yok.

Rekabet seviyesi yüksek anahtar kelimelerde de başarılı olabilme.

Tabi işin esasına bakarsak önemli hiçbir değişiklik yok. Zaten Google’ın bu değerleri doğru ve güncel gösterip göstermediği konusunda uzun zamandır tartışmalar var. Bir de Google Site Yöneticisi Araçlarına göre Google’da kayıtlı sayfalarımın ortalama %80’i düşük PR değerine sahip, diğerlerine de PR değeri atanmamış. Yani şu an tam olarak ne olduğu belli değil. Sanki Google’ın bizi biraz sevindirik yapmak için bir değişimi gibi birşey geldi bana. Tabi PR değeri düşenler de var ama bunun nedenini Google’dan başka kimse tam olarak bilemez. Ne de olsa linkleri nasıl saydığıni, hangilerini saydığını hangilerini kabul etmediğini bilen tek o. Neyse şimdilik biraz keyfini çıkaralım PR değişiimnin. 😀