Realme Wireless Buds kulaklık deneyimim

____________________________________________________________________

Kullandığım Sennheiser CX Sports Wireless kulaklıklarım hakkı rahmetine kavuşup garantisi için geç de kalınca kendime başka bir kulaklık edinme arayışına girdim. Vatan Bilgisayar’da öylesine dolaşırken yanıma gelip nasıl yardımcı olabileceğini soran görevliye öylesine aklımdaki sorumu sordum ve bir Samsung’un bir kulaklığı ile Realme Wireless Buds ürününü önerdi. Samsung kulaklık pahalı geldi tabii ki, üstelik telefonlarla gelen Samsung kulaklıklarımı pek beğenmediğimden Realme Wireless Buds’ı bir denemeye karar verdim. 220 liraya aldım kulaklıkları.

Neden aldığıma gelecek olursak, alınabilecek pek çok kulaklık var. Çok pahalı kulaklıklar da alabilirim, mükemmel ses çıkaranlar da alabilirim ama benim ihtiyacım koşarken takacağım, kulağımdan düşmeyecek ve terimden bozulmayacak bir kulaklık. Kulaklığın bataryası da boyun etrafında kalan plastik kısımda ki batarya ömrü fena değil. IPX4 olması ile terime dayanabileceğini de düşünerek fiyat da görece uygun olduğundan aldım.

Kulaklığın genel deneyimine gelince, memnundum. Kulaklıklarda 11.2 mm sürücüler var ve bunları her bir kulaklıkta yer alan yüzgeç benzeri parçalar kulak içinde sabit tutuyor. Boyundaki plastik kısım boyunda duran bir ağırlık oluşturuyor ve buradan çıkan kablolar kulağa giren sürücüleri besliyor. Kulağımda durmayıp düşebileceğini düşündüm ama boyundaki kısım hareketi kısıtlıyor ve kablolar da yeterince salınabildiklerinden gayet rahat olup kesinlikle bir düşme etme olmadı diyebilirim. Çok terlediğimde biraz ayarlamak gerekti vs. Ses kontrolü düğmeleri boyunluğun bir ucunda ve boyunluktan yeterince ayırılmış değiller, hani hangi düğmeye bastığımı anlamak ya da düğmeyi bulmak için bakmem gerekti.

Ses şiddeti olarak iyiydi. Ses kalitesi olarak da iyiydi ama çok yüksek beklentilere de cevap verecek bir kulaklık değil. Bası tizi yeterince veriyorlar, yeterince temiz sesleri var. Hatta Sennheiser CX Sports Wireless kulaklığımdan çok bir eksiği var diyemem. Sonrasında kullandığım SoundPeats S5 kulaklıklarımdan ise daha temiz bir ses veriyorlar ki ondan gayet iyiler hani. Çift cihaza bağlantı kuramıyor, hani saatten müzik dinleyeyim, telefondan arayan olursa onunla konuşayım olmuyor.

Kulaklıkların arkaları mıknatıslı ve işiniz bittiğinde buradan ikisinin arkasını birbirine yapıştırdığınızda kulaklıklar kapanıyor. Tekrar ayırdığınızda da açılıyor. Bu açıdan kulaklıkları kulaktan çıkarıp önünüzde birleştirdiğinizde boynunuzda asılı farketmeden durabiliyorsunuz. Ha bir şey için eğildiğinizde önünüze geliyorlar, o başka. Şarj olayı ise bir microUSB portu ile yapılıyor. Bu porta şarj kablosunu takıp bir iki saat şarj etmek yetiyor. Sonrasında sanırım 10 saate kadar bir pil ömrü veriyor. Tabi bu ses şiddetine, telefon görüşmesi, müzik dinleme gibi kullanıma göre değişebiliyor. Kablolar bazen bir yere takıldığında kulaklık açılıp öyle kalıp batarya yiyebiliyor. Tabi on dakikalık bir şarj bir 10 KM koşuya yetecek şarjı sağlıyor.

Kulaklığın dandik yanı, şarj portunun açıkta olması ve herhangi bir kapağının olmaması. Sennheiser kulaklığımda ufak bir yumuşak plastik kapak şarj portunu kapatır ve terden korurdu. Bu kulaklıkta ise burada hiçbir şey yok. Bir süre sonra porttaki bakırların terimin de etkisiyle oksitlenip yeşerdiğini gördüm. Şarj kablosunu taktığımda da şarj olmuyordu zaten. Hani arada bu portu küçüp bir iğne ucuyla temizlediğim oldu. Bu şekilde şarj edebiliyordum.

Gelelim kulaklığın sonuna. Kulaklık bir süre sonra açılmamaya başladı. Şarja takınca canlanıyordu, çıkarınca çalışmaya başlıyordu falan. En son hiç şarja taktığımda tepki vermemeye başladı. Temizledim ettim, bir tepki yok. Vatan mağazasına gittim ve kulaklığı garantiye gönderdik.

Bir süre sonra servisten aradılar. Arayan bayan kulaklığın sıvı temasından dolayı bozulduğunu ve bunun müşteri hatası olduğunu, bin liralık onarımı onaylarsam tamir edileceğini söyleyip, onaylayıp onaylamadığımı sordu. 220 liraya aldığımı belirtip tamirinin neden o kadar pahalı olduğu vs. vs. konuşup en son onaylamadım. Kulaklıklar servisten geldi ve gidip aldım. Tabii ki çalışmıyorlardı. Bu şekilde Realme Buds Wireless için 220 liramı çöpe atmış oldum. Hani 1000 lira verip tamir ettirebilirim ama sıvı temasının tekrar olmayacağı ve tekrar bozulmayacağı kesin değil.

Sıkıntı şu ki, ben bu kulaklıkları kulağıma takarak kullandım ve terden başka değen bir sıvı da olmadı. Hani kullanım amacı dışında ıslatmadım ben bunu. Bu durumda tamir ettirsem bile çok muhtemel tekrar bozulacaktı. Ürünün teknik servis süreci ile arkasında ne kadar durulduğunu da görmüş olduk. Sennheiser deneyiminde bozulan iki kulaklığım için de yenisini gönderdiler. Birini ben gönderene kadar garanti süresi bitti. Bitmese onun da yenisini gönderirlerdi. Ama bu arkadaşlar kullanıcı hatası demeyi tercih etti. Ucuz br ürün olduğundan dert etmiyorum bunu tabi. Sadece ürünün onarım bedelinin kendi bedelinden 5 kata yakın pahalı olması saçma ve komik.

Özetle fiyat performans olarak çok terlemeyen kişilerin tercih edebileceği bir kulaklık. Terliyorsanız uzak durun. Şarj portunu kapatmamışlar ve ter alınca paslanıyor. IPX4 iddiasında bulunmasalar daha iyi olurmuş.

1 Yorum

Bu yazıya bağlantılar

  1. F Tipi Blog - Made in Satisfaction » SoundPets S5 Kablosuz Kulaklık Kullanıcı Deneyimi İnceleme vs.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz