Renk değiştiriyorum aga :) Galipler kırmızı giyer(miş)

____________________________________________________________________

Öyle bir değişim geçiyor ki aklımdan, sınırlarını anlatamam. 🙂 Bayramdan sonraki ilk düğünün parasıyla bir kutu kırmızı boya alıp odamı kırmızıya boyayacağım. Tabi oda yetmez, kıyafetlerimi de değiştireceğim, yeni kırmızılı şeyler alacağım. 🙂 Hatta elimden düşmeyen madde olarak telefonu da kırmızı boyayacağım. 🙂 Bisikletim zaten kırmızıydı vs. vs… yapıyorum tabii ki ama gavur bilim adamları şaka yapmıyor. Adamların hiç işleri güçleri yok mu da böyle tuhaf haberler hep onlardan çıkıyor, bizimkilerden ise çok nadir işe birşeyler duyuyoruz.

İncelemelere göre dövüş vs. spor karşılaşmalarında tarafların birbirine eşit ya da yakın güçte olduğu durumlarda kırmızı renkli kıyafet giyenlerin mavi renkli giyenlere oranla daha fazla maç bitirmişler. Buna göre de kırmızı renk giymek oyuncuya ya da dövüşçüye bir avantaj sağlıyor.

Tabi bu araştırma çürük adamın da sadece kırmızı giyerek başarılı olacağını söylemiyor, birbirine eşit ya da çok yakın güçte rakiplerden kırmızı giyenin kazanma ya da yenme olasılığının fazla olduğunu söylüyor.

Atina Olimpiyatlarında mesela kırmızı renk giyenlerin kazanma oranı %55 ve tarafların birbirine yakın olduğu müsabakalarda da bu oran %62’ye kadar çıkabiliyormuş.

Bunun kırmızı rengin giyen kişiye bir güven vermesi ile ilgili olduğu düşünülüyor. Bir de futbol maçlarında kalecilerin de kırmızı renkli forma giyen oyunculardan beyaz renklilere göre daha çok tedirgin oldukları bilgisi var ki bu da kırmızı rengin rakibe bir korku ve baskı saldığı söylenebilir. Kırmızı renk hayvanlarda da işareti olarak önemli bir işaretmiş! (Nereleri kırmızı olmalı bilmem. 🙂 )

Şimdi bilim adamları kırmızı giyen kazanır demiş diye kırmızılara bürünmek gerekmez ama denemekte de fayda var. Kırmızı boyanalım falan. 🙂