Panoramio kapanacak, kapanıyor, kapandı

____________________________________________________________________

Panoramio Panoramio GPS konumu temelli fotoğraf paylaşım sitesi idi. 2005 yılında devreye giren hizmet Google Earth’e Panoramio katmanı olarak eklendikten bir süre sonra Google tarafından satın alınmıştı. Artık Google Panoramio hizmetine son veriyor. 4 Kasım itibarıyla çoğu fonksiyon sonlandı, 2017 Kasım’ında da tam kapanacak.

Panoramio’ya aslen Google Earth üzerine fotoğraf yerleştirmek için üye olmuştum. Ve yaklaşık 2 bin fotoğraf kadar da fotoğraf koymuştum, 8 ülkeden 1 milyonun üzerinde görüntülemeye sahip fotoğraflar var idi hani. Google, Panoramio firmasını zamanında satın aldığında sevinmiştim. Çünkü eskiden olan yavaşlık, sınırlı alan vs. Google’ın devasa sabit disk binalarına eklenince ortadan kalkacak, hizmet daha performanslı hale gelecekti. Böyle de oldu. Yıllardır neredeyse kusursuz bir şekilde çalışıyordu hizmet. Taki 2014 yılında Google Panoramio’yu kapatma kararı alana kadar. Önce Google View’e taşınacak dediler, Google Maps dediler, şimdi de yerel rehber programı diye bir Google Maps hizmetine dönüştürülecek dediler. İlk başta tepki üzerine hizmete bir süre daha devam edilmesi kararlaştırılmıştı. En son yerel rehber programı adında bir gariplik içine karışmış fotoğraflarımız.

4 Kasım 2016 tarihinden itibaren de bütün Panoramio hesapları donduruldu. Artık Panoramio’ya fotoğraf eklenemiyor, arama yapılamıyor, etiketler ve konumlama sistemi çalışmıyor. Sadece eski fotoğraflara düz baştan sona uzanan sayfalardan ulaşılabiliyor ki paylaşımın en donuk hali denebilir. Etiket sisteminin çalışmaması tam tamına bir boşluk zaten.

Aslında Google eline geçirdiği tüm servisleri bir tarafına entegre ettikten sonra ya da edemeden dahi, bir bir kapatan bir şirket. Bu açıdan düşününce de Panoramio hizmetini bu kadar uzun süre açık tutabilmesine şaşırıyor insan. 🙂 Ancak Google İnternet’i ne kadar değiştirip günümüzde bu hale gelişini sağlamış bir şirket olsa da bu tür saçmalıkları da oldukça tepkimi çeken bir konu. Böyle büyük hizmetlerin böyle her şeyi batıran şirketler tarafından yönetimi tehlikeli bir konu hani.

Bir kez Panoramio ortamı Google Earth ve Maps hizmetlerine fotoğraf katmanı eklemenin dışında kendi başına bir fotoğraf sitesiydi. Hani fotoğrafınızı yüklüyor, konumluyor ve etiketliyordunuz. Bu etiketler sayesinde kolayca arama yapılabiliyordu. Fotoğraf grupları ile fotoğraflar gruplanabiliyor, aynı tür çekim yapan insanlar tanışabiliyordu. Baya büyük bir fotoğraf topluluğu haline gelmişti, Google kapatana kadar. 🙂

Şimdi hala Google Maps ve Earth için yerel rehber programı ile fotoğraf yüklenebiliyor. Ancak eski Panoramio arayüzü çok daha başarılı bir paylaşım arayüzü idi. Şimdi bu yeni ve garip arayüzle tekrar uğraşırmıyım bir şeyler yüklemeye bilmem. Çünkü eski rahatlığı yok. Eski etiketler ve gruplar fonksiyonu vs. yok…

Şimdilik fotoğraflarım 2017 Kasım’ına kadar fotoğraflarım yerli yerinde Panoramio’da duracak, sonra da bir yerlere uçacak…

Ha bu arada Microsoft da Photosynth hizmetini durduruyormuş yakında.

Özetle Google eline geçirdiği bir hizmetin daha içine ederek bizi yolda bıraktı. Alternatifler arıyoruz. 🙂 Instagram denedim, çok saçma bir yer ve özellik olarak fotoğrafları boyama ve etiketleme dışında pek bir tat alamadım. Mantar resmi koysam 30 kişi beğeniyor; ama ne düzgün bir albüm yapısı var ne bir adam gibi konumlama olayı bilmem ne… Flickr ilginç bir alternatif ama Yahoo’ya da güvenmiyorum, Yahoo’nun da sonunu çok uzak görmüyorum hani. 🙂 Bir de arayüzü de bilmiyorum pek. Mapillery diye bir seçenek daha var ama onu da bilmiyorum ama o da yabancı, tanınmayan bir hizmet havasında geliyor henüz.

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz