Doğu ekspresi

____________________________________________________________________

Bir süredir Doğu Expresi adlı Kars ile batı arası tren seferleri oldukça rağbet görüyor. Hatta normaline göre bile biletler zamlanmış ve bilet bulmak bile zorlaşmış sanırım. Yutubırlar, gezi blogırları falan gidiyor, fotoğraf, video çekiyor ediyor vs. Entelleşmiş hani bu ekspres.

Ben de zamanında bir arkadaşımla bununla ufak bir yolculuk yaparak Eskişehir’den Ankara’ya kadar gitmiştim. Trene aynı gün bilet alarak akşam 23.00 civarlarında bindik. Trende elinde tavuklarla insanlar geziyor. 😀 Kompartmanımıza yerleştik. Biraz sonra trendeki görevli bizim kompartmana kavga gürültü bir adam getirdi. Adam aynı kompartmana başka bir kadın da bilet aldığı için kompartmanından bizim kompartmana atılmış. Adam bütün yolculuk boyunda söylendi durdu.

Bizim kompartmanda Van’a giden başka bir abi de vardı. İstanbul’da yaşıyormuş ama soy Van’da olunca oraya gidip geliyor tabi. Onunla da sohbet ettik yol boyunca. Van’daki akrabalarının ailesi para göndermeyen üniversite öğrencilerini 100 TL fiyattan nasıl pazarladığını anlattı o da falan.

Hani hiç entel dantel bir yolculuk değildi o zamanda. Hatta gece üç civarı Ankara’da inince sabaha kadar tren istasyonunda kalalım demiştik. Boş yer bulup oturduk ama arkadaş yürü gidelim dedi. İstasyon evsizlerle ve tinercilerle dolu idi. Oradan çıkınca Kızılay taraflarında oturacak bir kahve falan aradık. Bir yer bulamamıştık ki sabaha karşı açık olan bir büfe bize yardımcı olmuştu. Bizi bir kumarhaneye götürüp bırakmıştı. Millet kucaklarında kadınlar, masaların üstünde deste deste paralar ile oynarken biz kenarda oturup çay içmiştik gün doğana kadar.

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz