Fırsatlar

____________________________________________________________________

Herkes tarafından çok sevilen bir adamdı. Ancak kader ve dua anlayışı biraz farklıydı.

Birgün yaşadığı yerde sel felaketi oldu. Herkes bölgeyi terketmeye başladı. Ama adam birşey yapmadı. Bir komşusu da gdecekken adamın evinin önünde durup seslendi; “Haydi, arabaya atla. Kasabada kimse kalmadı. Barajın kapakları patladı, büyük bir sel geliyor.”

Bizimki “Sena git. Allah beni kurtarır.” dedi. Sonra sular dahada yükseldi. Yardıma gelen bir kayığı ve ardından gelen tekneyi “Allah beni kurtarır” diyerek geri çevirdi. Sular yükselince evi su bastı ve adam sonunda evin bacasına çıktı. Kendisini kurtarmaya bir helikopter geldi ve onu da geri çevirdi. Tabi sonunda boğularak öldü.

Allah katına yükselince de “Allah’ım sana güvenimiştim. Niçin benim dualarımı kabul edip beni kurtarmadın?” dedi. Allah’da adama cevap verdi:

Denedim hem de  çok denedim. Önce sana arabasıyla komşunu gönderdim. Sonra bir kayık, ardından tekne ve son olarak bir helikopter gönderdim. Ama sen hiçbirini kabul etmedin.

Yöntem farklılığı, adamımız belli ki farklı birşeyler bekliyordu. Tüm sele rağmen Allah’a dua ettiği için evine su girmeyeceğini, girse bile çatıda sadece oturup selin bitmesini bekleyeceğini orada ona birşey olmayacağını düşünüyordu.

Kıssadan hisse:  1. Etrafınız fırsatlarla doludur ama siz bu fırsatları göremediğiniz için onları değerlendiremezsiniz. Gözlerinizi açın ve etrafınızdaki fırsatları görmeye ve fark etmeye çalışın. Bazen beklemediğiniz birşeyden beklemediğiniz birşeyler çıkabileceğini unutmayın.

2. Hiç birşey yapmadan istediğiniz birşeyin olmasını Allah’tan beklemeyin. Önce istediğiniz şeyi elde etmek veya başarmak için çalışın, elinizden geleni yapıp biraz emek harcayın, varsa gerekli tedbirleri alın ve sonra bol bol Allah’a dua edin. Hiç birşey yapmadan Allah’tan onu yapmasını beklemeyin. Eğer siz gereğini yaparsanız Allah size karşılığını verecektir.