Google Earth Trakya Uydu Görüntüleri Güncellendi

____________________________________________________________________

Bugün öylesine bir Google Earth programını açınca yaşadığım yer Muratlı ilçesinin uydu görüntülerinin güncellendiğini fark ettim. Güncelleme sadece ilçe bazında değil, çok geniş bir alandaydı. Hatta belki de tüm Trakya görüntüleri güncellenmiş olabilir.

Önceden uydu görüntüleri düşük çözünürlüklü olduğu için Muratlı ve çevresinde pek net birşey görmek mümkün değildi. Ana caddeler dışında geri kalan hiçbir yer belli olmuyordu. Ancak bu güncellemede uydu görüntüleri daha yüksek çözünürlüklü ve net görüntülerle değiştirilmiş. Bu sayede bölgedeki tüm sokaklar görünüyor. Yalnız daha önce güncellenen bazı yerlerle karşılaştırdığımda yeni eklenen görüntülerin daha önce eklenenler kadar kaliteli olmadığını görüyorum. Sanırım Google tüm bölgeyi olabildiğince ayrıntılı göstermek için biraz acele ederek biraz daha düşük çözünürlüklü fotoğraflar kullandı. Örneğin; yeni eklenmiş olan fotoğrafları yanılmıyorsam ilk bahar veya yaz başında eklenmiş olan biraz güneydeki köyün fotoğraflarından daha kalitesiz. Köydeki herşeyi gayet ayrıntılı görmek mümkün iken Muratlı’da ancak binaların varlığı fark ediliyor ama neye benzediği belli olmuyor. Ama neyse bu da o kadar önemli değil. Sonuçta eskisine göre çok daha iyi ve çok net olmamasına rağmen herşey görünüyor.

Bir süre önce de Muratlı Hizmet Gazetesi’nde neden görüntülerin bulanık olduğu, bununla neyin saklanmak istendiği vs. bir konu vardı. Sanırım Google yazarın sesini duymuş olacak. 😀 Tabi Google’ın gazeteden haberdar olması bile zor bir ihtimal ama neyse. 😀

Güncelleme sanırım tüm Trakya bölgesinde veya başka bölgelerde de oldu. Çünkü biraz etrafı da dolaştığımda neredeyse her yerin dokusunun Muratlı bölgesindeki doku kalitesinde bir doku ile değiştirildiğini görüyorum.

Google’ın bu Earth hizmeti biraz tehlikeli bir hizmet olsa da oldukça yararlı bir hizmet. Biz gideceğimize tüm Dünya ayağımıza geliyor, tabi oraları gidip gezmenin yerini tutmaz ama. Tehlikeli dememin nedeni de kaliteli görüntülerin olduğu yerlerde tüm askeri bölgeler ve sanayi tesisleri görünebiliyor. Bu da teröristler vs. kötü amaçlı kişilerin işine gelen bir durum.