İngilizce >> İngilizce Cep Telefonu Sözlüğümüz

____________________________________________________________________

Bir İngilizce kullanıcısının her zaman yanında bir ansiklopedik sözlük taşıması mümkün olmuyor. Bu durumda aklımıza alternatif olarak kendi uygulamam CepIngilizce gibi , PDA vb. araçlarda çalışan uygulamalar geliyor. Tabii kendi uygulamamdan söyleyebilirim ki bunlar da ansiklopedik İngilizce sözlükler kadar başarılı değil. Diğer bazı sözlüklerde aradığınız sözcüğün anlamını bulsanızda sadece yaygın kullanımlarından birkaçı var oluyor. Yani çoğu akademik kullanım için yetersizler. İşte burada da İngilizce cep sözlük uygulamaları yardımımıza koşuyor. Bu uygulamalar aradığımız sözcüğün karşılığını vermek yerine İngilizce’deki anlamını açıklıyor.

  

Bu sözlüklerden en iyilerinden biri açıkkaynak olarak geliştirilen Cornucopia Aurora. Cornucopia Aurora veritabanı olarak Princeton Üniversitesi dil bilimcileri tarafından geliştirilen WordNet sözlüğünü kullanıyor ve bu sözlük GPL lisanslı çok gelişmiş bir sözlük. Boyutu yaklaşık 3.09 Mb olan uygulama boyut nedeniyle problem çıkarmayan Java MIDP 1.0 desteği olan tüm cep telefonu ve PDA gibi mobil aygıtlarda çalışıyor.

Buradan indirebilirsiniz:

İndir “Cornucopia Aurora” Cornucopia_2_0_1.zip – 586 defa indirildi – 3 MB

Uygulamayı C(ommodore) 65 üzerinde kullanıyorum. Rastladığım tek problem sonuçların metin alanı içerisinde gösterilmesi nedeniyle bazı sorgularda metin alanının başının görünmeden sonuna atlanması. Kendi derlediğim sürümde metin alanı kullkanmak yerine sözcüü doğrudan ekrana basıyorum böylece bu problem olmuyor. Tabi geliştiriciler sanırım bazı gelişmiş cihazlardaki metin editörlerini düşünerek metin alanı kullanmışlar.

İyi günlerde kullanmanız dileğiyle.