Kitap Okumada Japonya’ya 156 Yıl Sonra Yetişiceğiz

____________________________________________________________________

Eda ablamın blogunda dolaşırken İyi Reklam Bravo!Cumhuriyet Kitapları’na başlıklı konudaki resim çok hoşuma gitti. Eda ablam fazla ayrıntı yazmamış ama sanırım Cumhuriyet Kitapları bir yayınevi oluyor ve bu resim de bir reklamı:
İyi Reklam Bravo.Cumhuriyet Kitaplarına Eda Suner
Eda ablamın da dediği gibi bravo bu reklamı düşünenlere. Ülkemiz vatandaşlarının az kitap okuması ile ilgili bu durum bundan daha iyi anlatılamazdı bence. “Kaç Yılda Aramızdaki Fark KAPANMAZ” cümlesine de koptum. Alttaki ufak matematik işleminde de Japonların bir yılda okuyacakları kitap sayısına ancak 156 yılda yetişeceğimiz yazıyor. Bence bunu birkaç ayda hallederiz. Nasıl mı? Sadece çok basit iki yöntemle;
Yöntem 1: Japonları Dünya’dan silerek (Soykırım. Zaten Ermeni soykırımı ile suçlanıyoruz hiç değilse hakkımızla suçlanacağımız yaptığımızdan emin olduğumuz birşey olsun).
Yöntem 2: Devletimizin interneti, TV’yi yasaklaması (Hiç yapmadığı bir şey değil Hatta uygulanabilecek en kolay çözümlerden biri.) ve herkese ücretsiz kitap dağıtması. Hatta sadece hapishanede yatan mahkumlara bile rahat bir yılda tonla kitap okutulur. Nasılsa işsizlik gibi nedenlerle son zamanlarda içeri tatil yapmak için girenler çok. Hem böylece diğerlerinin de tünel kazmak dışında bir meşgaleleri olmuş olur. Bu da F Tipi Blog’dan F Tipilere bir çözüm.