Rüzgar enerjisi uçurtmaları

____________________________________________________________________

Rüzgar enerjisi dendiğinde aklımıza hep yüksek direkler üzerinde dönen pervaneler gelir. Rüzgar pervaneleri döndürür ve pervanelere bağlı olan jeneratör sayesinde de elektrik üretilir. Pervanelerin o kadar yüksekte olmasının nedeni yükseklerde rüzgarın daha şiddetli esmesi ve de daha stabil yani yere yakın yerlerdeki kadar bir esip bir dinen yapıya sahip olmamalarıdır. Tabi yüksekliklerine rağmen yine rüzgarın esiş hızı ile ilgili değişiklikler oluyor, bu da rüzgar enerjisinin kullanımını zorlaştırıyor. Çünkü şebeke akımımız devamlı olarak 220V 50 Hz’dir ve rüzgarın hız değişimi bunu da değiştirirki bu da elektrikli aletlerimizi kullanamamamıza yol açar. Bunu azaltmanın bir yolu pervanenin yüksekliğini arttırmaktır ancak bu da teknik sebeplerle zordur. Bir gökdelen maliyetinde rüzgar türbini kurmayı herkes istemez. Bir de şiddetli rüzgarlarda bunun yıkılma tehlikesi de olacaktır.

Yüksek rüzgar türbini kurmaya karşın bilimadamları rüzgar uçurtmaları fikrini geliştirmişler. Rüzgar türbinlerinden oluşan yere bağlı bir yapı gökyüzünde duracak, pervaneleri dönüp enerji üretecek ve yere bir kablo ile iletilecek. 🙂

Rüzgar enerjisi uçurtması

Rüzgar enerjisi uçurtması

Rüzgar yükseklerde yere göre daha sürekli estiği için bu şekilde pervaneler daha uzun süre kesintisiz esen rüzgarlara sahip olacak. Bu da üretilen enerjinin daha sabit seviyelerde üretimini sağlayıp bu enerjiyi daha kullanılır hale getirecek ve rüzgarın yavaşlaması vs. durumlarda devreye girecek sistemler için olacak maliyeti azaltacaktır.

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz