Winamp yeni sürüm 5.551 ve ilginç değişiklik

____________________________________________________________________

Winamp’ı açtığımda karşıma yeni sürüm uyarısı geldi. Biraz sevindirik olup indirdim bu yeni sürümü hemen.

Yeni sürümde ilginç değişiklikler var.  Bunlar; Kurulumda ve kullanımda Türkçe, Portekizce gibi dillerin de kullanılabilmesi (bunun için eklenti gerekli değil yani), çeşitli giriş eklentilerinde bellek sızıntılarının giderilmesi.

Buradan indirebilirsiniz.

İyi özelliklerin yanında hiç hoşuma gitmeyen bir özellik eklenmiş. Bu da şarkı listesi seçili iken klavyeden kontrol tuşlarının çalışmaması.

Winamp’ı klavyeden Z, X, C, V, B butonları ile basit kontolleri kullanabilir ve J ile de şarkı arayabilirsiniz. Kısaca bu tuşların karşılıkları şöyle:

  • Z – Önceki şarkıyı çal
  • X – Çal (Play), çalıyorsazaten çalıyorsa başa alır
  • C – Duraklat (Pause)
  • V – Dur (Stop)
  • B – Sonraki şarkıyı çal

Bu tuşlar sayesinde çoğu kez Winamp’ın program arayüzü üzerindeki butonlara hiç tıklamamışımdır. Hatta bir keresinde monitörümü servise verdiğimde bir hafta Winamp’ı hiç görmeden kullanmıştım. Bilgisayarı açıp W tuşuna basıyordum sonra da Enter tuşuna, Winamp açılıyordu. Kontrol tuşları ile de çalma işlemlerini yapıyordum.

Bu sürümde ise bu tuşları kullandığımda çalışmadığını fark ettim. Sonra çalma listesi dışında arayüzün farklı bir yerine tıkladım, orada çalışıyordu. Böyle bir saçmalığa neden gerek duyulmuş anlamadım. Ne güzel çalma listesinde iken bile kullanabiliyordum tuşları şimdi ne oldu.

Bir ihtimal daha var, bunu standart olarak gelmeyen bir ayara bağlı yaptılar, yani bunu kendim ayarlamam gerekiyor. Bu da olabilir ama öyle bir ayar bulamadım, bulan olursa söylesin.