Yeşil Yapılar

____________________________________________________________________

Yeşil yapılar evlerimizin dış yüzeylerini günümüzdeki malzemeler yerine bir bitki örtüsü yetiştirilerek oluşturulan doğa dostu kaplamalarla oluşturulan doğa dostu yapılardır.

Yeşil yapılar ile karbondioksit gazı oksijene dönüştürüldüğü gibi farklı kuş ve böcek gibi hayvanlara da yuva olarak doğal çeşitliliği destekliyor. Bir milyon nüfuslu bir şehir bu tür bir yapı sistemine geçtiğinde yılda 10 bin kadar orta boy kamyonun atmosfere saldığı karbondioksit etkisizleştirilmiş oluyor.

Ayrıca yağmur yağdığında bunu bir süre tutup hemen bırakmamaları da sellere karşı bir yumuşatıcı görevi görüyor, yani su yağmur yağdığı gibi yere veya kanalizasyona akıp taşırmıyor, yavaş bir şekilde akarak aniden su seviyesinin yükselmesi ve kanalizasyonun taşması ihtimalini azaltıyor.

Tabi bu su tutma olayının yapıya da boyutuna göre getirdiği tonlarca yük var ama bunu sistem gelişip iyice oturmaya başladığında mühendisler halledecektir.

New Scientist‘te ufak bir yeşil yapı galerisi var, büyük birşey sanıyordum yer imlerine linkini aldığımda ama sonra fazla resim olmadığını gördüm. Yine de çeşitliliği ile göz atmanızda fayda var, yapıların duvarlarında yetiştirilmiş dikey bahçeler. 🙂

NewScientist yeşil yapı galerisi için tıklayın.

NewScientist yeşil yapı galerisi için tıklayın.