Beden ve Ruh
____________________________________________________________________Aklı sadece beyin fonksiyonları olarak yıllarca anlatmaya çalıştıktan sonra bir kişinin, varlığımızın iki önemli unsurdan meydana geldiğini savunan fikri benimsemesinin daha mantıklı olduğu sonucuna vardım…
Aklı, beynin içindeki sinirsel işlemler bazında açıklamanın imkansız olacağı kesin gözüktüğü için, varlığımızın iki önemli unsuru (madde ve ruh) açısından açıklanmsı gerektiğini anladım.
Wilder Penfield
Bunlar bir bilim adamının (orada yazdığım gibi Wilder Penfield’ın sözleri işte 🙂 ) sözleri. Buna göre beyindeki sinirler sadece duyularımızdan gelen verileri işleyip biçimlendirip depolayan yapılar oluşturuyorlar. Bilinç ise beyinde nasıl olduğu açıklanamayan birşey, bu sebeple de bu adam böyle demiş. Beyindeki sinir yapılarının bilinçle ilgili bir şey yapamadığını düşünüp söylemiş bunu. Bu sebeple de bilinç olayını ruha bağlamış. Yani fiziksel dünyadan alınan verileri işleyen ve depolayan bir beynimiz var. Bunları kullanacak bilinç ise ruhumuzda. O da beyinde mi nerelerde artık işte bir yerlerde. Allah bizi maddeden ve ruhtan yarattığını demişya… 🙂