Ebruli Sozluk.net v1.0

____________________________________________________________________

Ebruli Sozluk.net Ebruli Sözlük sitesinin veri tabanına çevrimiçi erişerek sözlüğü cep telefonunuzdan da kolayca kullanabilmenizi sağlayan bir Osmanlıca > sözlük uygulaması.

Ebruli Sozluk.net

Ebruli Sozluk.net

Uygulama ilk olarak Omnia i900 cep bilgisayarları için Flash tabanlı bir Windows Mobile uygulaması olarak geliştirilmişti ancak bir Java sürümünü hazırlamanın uygulamanın daha çok kişiye ulaşmasını sağlayacağından bir de sürümü hazırladık.

Ebruli Sozluk.net MIDP 1.0 ve CLDC 1.0 ve üzeri Java sanal makineleri için geliştirilmiştir. Java belleği ihtiyacı da 500 KB kadardır. Yani 500 KB Java belleğine sahip her destekli cihazda çalışmalıdır.

Uygulama kelime ve anlamlarını almak için veri bağlantısı kurar ki bu da operatörler tarafından ücrete tabi tutulur. Bu verinin boyutu çoğu zaman bir kilobaytın altında yaklaşık 500 bayt civarı kadar azdır. Yani kelime sorguları çok fazla veri kullanmaz, hele ile bayram. 🙂

Uygulamayı 240 veya 176 piksel genişlikte ekrana sahip cihazlarda çalıştırırsanız cihazınızın ekranında bu yandaki güzel görüntüyü görüyorsunuz. 🙂 Ancak bunların dışındaki çözünürlüklerde uyumluluğu arttırmak için standart üst seviye arayüzü devreye giriyor.

240 piksel genişlikteki ekranlarda dokunmatik ekran kontrolleri de devreye giriyor, tabi cihazınızda böyle bir ekran varsa. 🙂 176 piksel çözünürlük için de dokunmatik ekran desteğini istek üzerine ekleyebilirim. 🙂

Kullanım:

Uygulamayı cihazınıza yükleyip başlatın. Sol yön tuşuna basarak kelime girme kutusunu seçin ve Tamam tuşuna veya 5 tuşuna basın. Karşınıza çıkacak pencerede arayacağınız kelimeyi girip Tamam komutu verin. Bundan sonra da sağ yön tuşuna tıklayıp Ara butonunu seçiniz ve Tamam ya da 5 tuşuna basın. Bundan sonra veri bağlantısı izni istenecek ve izin verirseniz de kısa bir süre içinde yazdığınız sözcük veya harflerle başlayan 5 kelime önünüze getirilecek. Üst sınıf arayüzü kullanılıyorsa bu beş kelime ile anlamları da gösterilecek. Ya da alt seviye arayüzünde sadece kelimeler sıralanacak ve alttaki alanda da anlamı yazacak. Yukarı aşağı yön tuşları ile kelimeler arasında geçiş yaparak anlamlarını görebilirsiniz.

240 piksel genişlikte dokunmatik ekrana sahip cihazınızda ise kelime girme kutusu ve Ara butonunu parmağınızla dokunarak kullanabilirsiniz. Ayrıca listelenen kelimelerden istediğinizin üzerine dokunarak da anlamını görebilirsiniz.

İndirme:

İndir “Ebruli_Sozluk_v1.0 (Jar)” Ebruli_Sozluk_v1.0.net.jar – 440 defa indirildi – 243 KB


İndir “Ebruli_Sozluk_v1.0 (Jad)” EbruliSozluk.net.jad – 174 defa indirildi – 468 B

Not:

Uygulamanın veri tabanı olarak Ömer Sevinçgül’ün ‘Küçük Lügat’ adlı eserinden faydalanılmıştır. Omnia i900 cihazlarda WM sürümü de kullanılabilirdi ancak, yazıyı güncellediğim tarihte, artık ne WinMo ne de indirilecek MobilStore.org bağlantısı çalışmaktaydı. (02.12.2020)

Uygulamada herhangi bir problem oluşursa lütfen bildirin, vaktim olmadığından fazla ilgileneyip test edemedim zira. Boş vakitlerimde daha da geliştirilecektir, bilesiniz. 🙂