Halife’nin yüzüğünü en son kim takmış?

____________________________________________________________________

Şimdi, şemdii, ehem ehem, ehim, ühüm, öksürüğümüzü de yaptık, hazırız. Şimdi bugün tarih dersinde tarih hocamız ilginç bir şey anlattı da bir karalayayım dedim. Google’a sordum, bilmiyorum dedi, tamam dedim, ben bir yazayım yine de.

Öğretmenimiz halifenin yüzüğünü en son kim takmıştır diye sormuştu, tabi bu da ciddi konuyla ilgili değil, yandan gelen bir soruydu. İmalarından olduğunu düşündüm, lâkin de öyle imiş. Osmanlı Devleti padişahları bildiğiniz gibi aynı zamanda Halife oluyorlarya, güzel de yeşilli falan bir yüzük takıyorlarmış. Böyle ahım şahım janjanlı bir yüzük tabi bu da. Eşi benzeri az denirya, o tür bir yüzük. Çevresinde çiçek ve aylardan bir halka kısmı gibi bir şeyler varmış falan.

Mustafa Kemal Atatürk Halifelik makamını kaldırdığında da artık halife diye dolanan biri kalmadığından yüzük de boşta kalmış. Tabi böyle değerli bir yüzüğü kim geçirse eline takmadan durur mu? Durmaz. Mustafa Kemal de bir kereliğine yemek vs. gibi bir yerde takmış bu yüzüğü ve fotoğraflanmış.

Devamında ise rahatsızlığı döneminde bu yüzük kaybolmuş. Kaybolmamış da İngiliz bir hemşire ya da bakıcısı yüzüğü yürütmüş. Şu an da muhtemelen British Museum’da depoda saklanıyor. İyice unutulunca da gün yüzüne çıkarılacak ve bakın bu sizin yüzüğünüz demeyecekler tabi ki. Bu halifenin yüzüğü diyecekler, orada kalacak.

Tarihçiler ise bu mesele yanlış anlaşımlasın diye, halifenin son yüzüğünü kimin taktığı ile ilgili soruları yanıtlamamayı ya da gizli, saman altında bırakmayı tercih ediyormuş. Benlik değil mi, ben yazdım işte… 😀

Bu arada bu şekilde çoğu tarihi eserimiz de  yurtdışındaki müzelerde falan. Biz kaçakçılıkla falan yurtdışına çıkarıyoruz, adamlar sergileyip parasını kazanıyorlar. 😀