Java Update Available Nedir?

____________________________________________________________________

Gelen bazı ziyaretçilerimden anladığım kadarıyla birçok kişi ara sıra görev çubuğunun sağ kısmında çıkan Java Update Available uyarısının ne olduğundan haberi yok. Bu tamamıyla güvenli bir Java güncellemesidir.

Bazı ziyarçilerim bunun bir virüs tarafından yapıldığını düşünüyor sanırım ama bu böyle değil. Öncelikle biraz Java’dan bahsedeyim. Java’nin bilgisayarlar için olan standart sürümü bilgisayarınızdaki LimeWire, Vuze ve Open Office.org gibi programların ve İnternet üzerinden bazı küçük uygulamaların çalışmasını sağlayan veya düzgün çalışması için gerekli bir platformdur. Bu sisteminizde yoksa bu tür uygulamalar sisteminizde çalışmazlar.

Java Update Available uyarısı da sisteminizde bulunan Java yazılımının daha yeni bir sürümünün İnternet’te bulunduğunu belirtir. Bu uyarı en yeni Java yazılımı sürümünü yükledikten sonra bir dahaki sürüm güncellemesine kadar karşınıza bir daha çıkmaz.

Java yazılımını güncellemek için çıkan Java Update Available balonuna tıklayın ve gerekli birkaç işlemi yapın ve lisans anlaşmalarını onaylayın. Yazılım İnternet’ten indirilip sisteminize kurulacaktır.

Anlayacağınız gibi Java Update Available uyarısı bir güvenlik tehdidi değil belki de tam tersi yeni sürüm ile eskisinde olan açıkları kapatarak güvenliğinizi arttıracak bir uyarıdır, o balona seve seve tıklayabilirsiniz.

Java hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.