Kurt Vonnegut – Cat’s cradle (Kedi Beşiği)

____________________________________________________________________

Cat’s Cradle (Kedi Beşiği) Kurt Vonnegut tarafından yazılan ve yazıldığı yıl olan 1963’te en iyi üç kitap arasına girmiş bir kitap. Evet kitap biraz yaşlı bir kitap, 1963’te yazılmış. Aslında Anadolu Üniversitesi kütüphanesinde Kurt Vonnegut’un Mezbaha No 5 adlı kitabını arıyordum ama ne yazık ki o kitabı yoktu, ben de merak edip bunu aldım. Kitapta kahramanımız The Day the World Ended diye bir kitap yazmak için araştırma yapıyor. Kitabının konusu Hiroşima’ya atılan ilk atom bombası. Yazar bu bombanın babalarından biri olan Felix Hoenikker hakkında araştırma yapıyor ve adam ölü olduğu için bombanın atıldığı gün adamın neler hissettiğini, yaptığını öğrenmek için çocukları ile yazışıyor. Felix sürekli elinde iplerle kedi beşiği denen bir oyun oynuyor. Adamın atom bombasının dışında ice-nine (buz-dokuz) adında yarattığı bir madde var. Bu madde donma sıcaklığı 114 fahrenheit olan, suyu oluşturan aynı sayıda oksijen ve hidrojen atomlarından oluşan bir buz. Bu buz donma sıcaklığı normal atmosfer ortamındaki sıcaklığa göre daha yüksek olduğu için buz halinde. Maddenin en önemli özelliği yeryüzündeki diğer su kaynaklarına temas edince onları da kendine dönüştürmesi. Tabii bir canlı da bu maddeye temas ettiğinde içindeki su nedeniyle anında donarak ölüyor. Bir de hikayede bahsedilen Bokononism denen tamamen zararsız yalanlardan oluşan bir din var. Oldukça ilgi çekici toplumsal konularla alay eden bir kitap. Hele Bokononism dininden bahsedilen kısımlarda da kitap ilginçlikten tadından yenmez bir hal alıyor. Dünyanın sonunun kaprislilikten ve maymun iştahlılıktan geleceğinden bahsediliyor. Okunması tavsiye edilir.

4 Yorum

 • Yazan: Pınar Altuntaş, 8 Aralık 2007 @ 12:13 am

  “Dünyanın sonunun kaprislilikten ve maymun iştahlılıktan geleceğinden bahsediliyor.”
  Yalan da sayılmaz bu teşhis doğrusu…
  İlgi çekiciye benziyor 🙂 “en azından benim için”

 • Yazan: FeRHaD, 8 Aralık 2007 @ 11:57 am

  Tabiiki yalan değil.O kadar şeyi boşa yazmadıya bu herif. 😀 45 yıl
  önce adam bunları yazmış birde günümüzde yazsa kim bilir neler
  yazardı. O sözden başka güzel sözler de var içinde, onları da siteye
  rastgele sözler olarak koyacağım bir ara. Kitabı bulursan okumanı
  tavsiye ederim.

 • Yazan: eda suner, 9 Aralık 2007 @ 1:13 am

  İLGİNÇMİŞ ELİMDEKİ BİTİNCE NOT ALDIM BAKAYIM BULMAK ZOR MU Kİ FERHADIM

 • Yazan: FeRHaD, 9 Aralık 2007 @ 12:56 pm

  Eda ablacığım ben Anadolu Üniversitesi’nin kütüphanesinde İngilizce’sini buldum. Türkçe’si yoktu yani. Bulman belki biraz zor olabilir ama bir üniversite kütüphanesi gibi büyük bir kütüphane’den bulabilirsin.
  Aslında Mezbaha No 5’i bulursan o daha iyi bir kitap olabilir. Onda da yazar 2. Dünya Savaşı’nda Almanya Dresden’de Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının öldürdüğü insanlardan daha çok kişinin öldüğü bir katliamda bir mezbahada kalarak hayatta kalabilmiş. Bunu gerçek olarak yaşamış ve söylediğine göre bunu yazacak yaşa gelince 1967 yılında da kitabını yazmış, bu da bestseller bir kitap. Onu da okuyabilirsin. İyi okumalar.

Bu yazıya bağlantılar

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz