LED Fuarı

____________________________________________________________________

Dün İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nde LED fuarı vardı. Ben de  abilerle gittim, bir gezdik falan…

LED’in açılımı Light Emmiting Diode, yani ışık yayan diyot. Diyotlar tek yönlü olarak doğru akımı geçiren elemanlar ve bunlar çoğunlukla kullandığımız elektronik eşyaların adaptörlerinde transformatör çıkışı alternatif akımı doğru akıma çevirmeye ve devrenin + ve – uçlarının sabit bir yönde olmasını sağlama amaçlı kullanılıyor. Mesela bir fişi prize iki farklı şekilde sokabilirsiniz, küçük bir diyot devresi bunu bir yön + ve diğer yön de – kutup olacak şekilde sabitler geçirir. Neyse işte, LED diyotlar da tek yönlü akımla ışık vermekte kullanılırlar.

LED’ler önceleri, radyo, teyp ve TV’lerde sadece çok parlamayan basit kırmızı, yeşil ışıklar olarak karşımıza çıkarken, günümüzde bunları aydınlatma amaçlı kullanmamız da mümkün. LED ampullerden devreler ile gruplar oluşturup çok farklı alanlarda kullanmamız mümkün. Mesela 3 – 5 metre şerit led sırası eğer güçlüce ampullerden oluşuyorsa ufak bir odayı aydınlatmanız mümkün. Tabi ışık tek noktadan gelmediği için gölge de fazla oluşmaz, her nokta aydınlanabilir.

LED ampullerin avantajlarından biri de düşük güç tüketimleri. Bu şekilde güçlü LED ampuller kullanılarak yapılan sokak lambası modelleri bile var.

Aydınlatma dışında tabi, reklamcılıkta reklam tabelalarında, el fenerlerinde vs. çok çeşitli kullanım alanları var.

Tek ampul değil, bunların ışığını belli açılarda yayacak lensler de var. Bunlarla ışığı farklı açılarda biçimlendirerek kullanmak mümkün.

İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’ndeki fuar da işte bu tür LED ampul ve ürünlerini tanıtma amaçlı bir fuardı. Gittik, gördük, birkaç saat takıldık. Eşantiyon fener aldık vs.

İçeride fotoğraf çekmek aklıma gelmediği için sadece bir dış görüntü fotoğrafı ile kalakaldım. 🙂

LED fuarı

LED fuarı

Neyse, LED ampuller ve bu tür teknolojiler ile ilgilenenler için iyi bir fuar. Yalnız çoğu firme satış yapmıyor, mağazalarına gitmenizi tavsiye ediyorlar. Birkaç numune alınabiliyor tabi. Bir de bol miktarda tanıtım broşürü ve katalog da kışlık soba yakma kağıdı ihtiyacınızı karşılayabilir. 🙂

Fuar İstanbul Dünya Ticaret Merkezi, sanırım 9. bölümde 31 Eylül – 3 Ekim arasında devam edecek. Girişte 10 TL kadar bir ücret ödüyorsunuz, karşılığında verilen kartı boynunuza takıp dolaşabiliyorsunuz etrafı. İlgilenene tavsiye ederim falan işte…

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz