Linux’ta Vista Grafikleri

____________________________________________________________________

Bugünkü Anadolu gazetesinde Gibi Linux diye bir başlık görünce az gülmedim. 😀 Linux’un nesi gibi olsun ki, hangi Linux kullanıcısı Vista gibi bir Linux’unun olmasını ister. 😀

Haberde grafiklerine Linux altında da sahip olmanızı sağlayan bir Linux dağıtımından bahsediliyordu. Dağıtım Fedora temelli bir Linux dağıtımı olan ve SourceForge‘da geliştirilen Vixta. Dağıtım hakkında sitesinde ücretsiz, konfigürasyona ihtiyaç duymayan, kullanıcı dostu olduğu ve hoş bir görünüme sahip olduğu yazıyordu. Yazılımın ilk sürümü geçtiğimiz yılın Eylül ayında yayınlanmış. Son sürümü de Blue Release 4 EDu adında 099.Beta2 sürümü. Şu an kendi bilgisayarım yanımda olmadığı için inceleyemiyorum fakat aşağıdakiler gibi oldukça ilginç ekran görüntüleri var.

 Kontrol paneli.

Başlat menüsü. 

Bilgisayarım

Bilgisayarım.

Aslında Linux kullanıcılarından hiç böyle birşey beklemezdim diyebilirim. Çünkü zaten Linux grafik ve görünüm olarak Vista’nın çok ötesinde. XGL, Ubuntu’nun bilhassa son sürümlerinde daha da geliştirilen Compiz, Sun’ın Looking Glass’ı vs. hepsi geliştirilen yazılımlar ve hepsi de Vista’taki görselliğe bin çekerler. Örneğin Windows Vista vs. Linux XGL yazımda Windows ve Linux XGL’in karşılaştırıldığı bir video vardı, bunu aşağıda tekrar koyuyorum. Linux Vista’dan açık ara farkla öndeyken böyle bir Linux dağıtımın çıkarılması garibime gitti doğrusu.

Tabi belki şöyle bir düşünce ile de yapmış olabilirler, o zaman bir diyeceğim yok; ” Hey Microstupid (Microsoft’un lakabı) bak bizde yaptık, hem de daha iyi oldu, birşey yaptığını sanma oldu mu evladım!”. Kapalı kaynak bir yazılımın muadili ile karşılaştırılması gibi birşey olabilir. Ne de olsa;

Kapalı kaynakta sınır Microsoft, açık kaynakta sınır hayal gücünüz. 😀

Dağıtımı indirip denemek isteyenler varsa şuradan farklı dağıtımlarına ulaşabilirler.

Bu arada bir Anadolu gazetesinin de sayfasında Linux’a yer vermesi oldukça hoşuma gitti, buradan tebrik ediyorum Anadolu Gazetesini.