SEO Çalışmaları Yapmak Doğru mu?

____________________________________________________________________

Günümüzde birçok site sahibi sitelerinin arama motorlarında yapılan aramaların sonuçlarında ilk sıralarda çıkması ve böylece daha çok ziyaretçi gelmesi amacıyla çeşitli çalışmaları yapıyor veya yaptırıyor. Peki bu ne kadar doğru bir uygulama?

Öncelikle arama sonuçlarında aranılan sözcükle ilgili en doğru ve kaliteli yani anlamlı ve işe yarar sonuçları göstermek isterler. Bunun içinde çeşitli teknikler geliştirmişlerdir. Bunlara örnek olarak Internet’in doğal yapısında olan  link verme işleminde, link verilen sitelerin, link verilen site iyi bir site olmalı ki link verilmeyi hakediyor mantığı ile arama sonuçlarında daha ön sıralarda gösterilmesini verebiliriz. Bunun gibi tüm tekniklerin tek amacı arama sonuçlarında en doğru siteyi en önde göstermektir. Bunu bilen site yöneticileri  de SEO denen hileye başvurarak sitelerinin arama sonuçlarında daha ileri sıralarda görünmesi için çalışırlar. Bunun için diğer sitelerden link satın alırlar, link takas ederler, sayfalarında bolca anahtar kelimeler kullanırlar. Ancak tüm bunlar arama motorlarını doğru siteyi ön sırada göstermekten alıkoydukları için yanlış uygulamalardır. Yani arama motoru, sonuçlarında en doğru siteyi değil de üzerinde en çok SEO çalışması yapılmış siteyi göstermektedir. Bu da bazen sonuçların normalde gösterilmemesi gereken sitelerle dolmasına sebep olmaktadır ki bu sitelerin sahiplerinin hiçbiri Internet ortamını kirlettiklerinin farkına varamamakta ve umursamamaktadır.

Peki SEO kesinlikle yapılmamalı mı, onca SEO şirketi sadece İnternet’i kirletmek için mi var ve kazandıkları yüzbinlerce dolarlar yarattıkları kirliliğin ödülü mü? Burada önemli olan SEO çalışmalarının öncelikle ne için yapıldığı. Yani hiç haketmeyen bir siteyi ön sıralara çekmek için mi yoksa hakettiği yere kendi gelmesini sağlayacak ortamı sağlamak mı? Eğer ilki ise yukarıda ki tüm sorulara evet cevabını verebiliriz.

Öncelikle SEO şirketleriyle yapılan anlaşmalarda işin sonunda sitenin belirli bir sırada olması (Ör. ilk 3 veya 3., 1. sırada olması vb.) istenerek anlaşma yapılır. Bundan sonra da şirket o sıralamayı elde etmek için tüm hilelerini kullanmaya başlar. Sonuçta ortaya çıkan site eğer kullanıcılar çin alt sıralardakilderden daha iyi şeyler vermiyorsa bu olumsuz bir durumdur ve bu site İnternet’e zarar vermiştir.

Peki SEO nasıl iyi amaçlı olarak yapılabilir.  Öncelikle sitenin arama motoru botları tarafından daha iyi taranmasını ve değerlendirilmesini sağlayacak yapı ile ilgili çalışmalar yapılabilir. Yani düzgün bir link yapısı, gereksiz JavaScript vb. öğelerden arındırılmış sayfalar, konu içeriğini tam olarak özetleyen başlıklar ve meta etiketleri vb. sitenin arama motoru botları tarafından en iyi şekilde değerlendirilmesini sağladıkları için kullanımları doğrudur. Bunlar hile değil arama motorlarının siteyi diğer sitelerle daha iyi bir şekilde karşılaştırabilmelerine yardımcı oldukları için doğru yöntemlerdir. Bundan sonrası kaliteli içerik hazırlama ve doğal linklerin gelmesini beklemektir. Böylece daha doğru ve adil sıralanmış sonuçlar görebileceğiz. Zaten SEO’nun açılımı (Search Engine Optimisation) Arama Motoru İyileştirmesi/Optimizasyonu değil midir. Öyle olmasaydı Arama Motoru Kandırması olurdu.

SEO’nun iyi niyetli bir yapılma nedeni de YANLIŞ UYGULAMALARLA kötü sıralara düşmüş sitelerin eski yerlerine getirilmesi olabilir. Yani yine adil ve etik bir şekilde ve amaçla yapılmasıdır. Bu yapılırken de yapılabilecek hilelerin siteyi daha da kötü durumlara düşürebileceği unutulmamalı ve bu tür yöntemler kullanılmamalıdır.

Bu kadar şeyi tabii ki sadece SEO’nun kötü maksatla yapıldığında İnternet’i kirlettiğini söylemek için yazmadım. Bunu okuyanların sitelerini hazırlarken iyi düşünmeleri ve sitelerini ön sıralara çıkarma amaçlı hile şeklinde değil, hakettikleri sıralamalara adil bir şekilde gelebilecekleri şekilde SEO çalışmaları yapmaları gerektiğini belirtmek için yazdım. Yani kimi ön sırada göstereceklerine arama motorları karar vermeli. Böylece daha kaliteli arama sonuçlarına ulaşacağız ve daha temiz bir İnternet kullanabileceğiz. Ödevi hakkında araştırma yapan bir öğrenci kesinlikle alakasız reklamlarla ve linklerle dolu bir siteye değil ödevi hakkında bilgi içeren bir siteye girecek. Hem böylece de site sahibi birkaç lira fazladan para kazanma uğruna küfür yemeyecek, üstünde işe yarar birşey yapmış olmanın sevinci olacak.