Toshiba Portégé G500 Windows Mobile 6.5 ROM

____________________________________________________________________

Sonunda bu da oldu, biz Türkler de cep telefonlarımızda artık Windows Mobile 6.5 kullanabiliyoruz. Bunu MPX‘teki manyak52 kod adlı bir arkadaş Çinlilerin WM 6.5 ROM’larından birini düzenleyerek yaptı, kendisine buradan koca koca teşekkürler gönderiyoruz.

Aslında bu tür ROM’lar Microsoft ya da Toshiba tarafıdan yayınlanan orijinal ROM’lar değil. Microsoft Windows Mobile SDK yayınlıyor ve bunun içinde de işletim sisteminin bir imajı oluyor. Çinli üstadlar (ellerinden herşey geliyor, sadece Çinliler değil diğerleri de yapıyor) bu imajı alıp düzenliyor ve indirilebilir yerlere koyuyorlar. Ya bunları kullanıyoruz ya da bizim üstadlar da ellerini atıp kendileri birşeyler katıyor, çıkarıyor, tamir ediyor, bozuyor vs. değiştirip yayınlıyor. 🙂

Aslında bu yayınlama işine bir süre kızmayan Microsoft 2007 yılında bununla ilgili geliştiricileri uyarmış ama pek kimse dinlememiş olmalı. Aslında bunun Microsoft piyasasına bir zararı da yok sayılır. Çünkü çoğu yeni WM sürümü cihazı komple değiştirecek özellikler barındırmıyor, bu durumda da kullanıcının bunda WM 6.5 var deyip elindeki WM 6.1 olan cihazı atıp benzer veya aynı donanıma sahip yenisini almaya niyetlenmiyor. Zaten dolaylı olarak da Microsoft’un işine yarıyor ki yeni servisleri yeni işletim sistemi sürümlerinde destekleniyor, kullanıcı bunlara para ödüyor vs…

Neyse biz konumuza dönelim. manyak52 arkadaşın yayınladığı ROM birkaç sürüm değiştirdi ve de daha da değiştirebilir de yani buraya koyacağım linki güncelleyebilirim de. 🙂 Çünkü ROM’da hala bazı tuhaflıklar var. 🙂

ROM’un genel içeriği şöyle (alıntıdır, kaynak (sadece MPX üyelerine)):

Net Compact Framework 3.5
Yeni Pocket (6.5)
Windows Live (6.5 SYS21911den Yani en yenisi) (Çalışmıyorsa aşağıda bir link daha var. 🙂 )
Office (Word Excel P.Point OneNote) (6.5 SYS21911den)
DoNew (Office için boş döküman açma programı)
Klasik Windows oyunları
SDHC 8GB sürücüsü
T9
Resco Explorer (Registry ve diğer tüm eklentiler dahil)
Vito AudioNotes
Celetask
HTC Dial
Foxit Reader(PDF okuyucu, lisanssız olduğu için reklamı da çıkıyor ama değişebilir ileriki sürümlerde)
TCPMP(En son Pluginleri içeriyor.)
Ucweb 6.3 ingilizce (Amerika temelli vekil sunuculu bir İnternet gezgini)
Wm5torage 1.9 (Hafıza kartını USB Yığın Depolama olarak bilgisayara bağlamak için, bende çalışmadı 🙂 )
Flashlight (Telefonun kamera ışığını kameradan bağımsız çalıştırmak için)
ClockOnTop
Ekran döndürme
Task Switcher (anlayacağınız dilden alt tab programı)
Gprs Settings ( Avea ayarlamak için)
Basehue(Tema rengini değiştirmek için)
Wm6.1 Temaları
Sistem fontu Segoe
Kamera ayarları eklendi
Settingse İşlemci hızı ayarlama eklendi ( Xscale106-420 | 314 MHZ sabit | 520 MHZ sabit içinizden dilediğinizi seçip telefonu yeniden başlatınca o modda çalışır)
Accessibility içine ses açma ve kapama tuşlarının(uzun basma özülliği) kısayolları değiştirme eklendi (Task Switcher – finger – zoom – ekran döndürme arasında seçim yapılacak)
İlk açılışta sizi bir sürpriz bekliyor (Güzel bir sürpriz.)

Toshiba Portégé G500 WM 6.5 ana ekran görüntüsü

Toshiba Portégé G500 WM 6.5 ana ekran görüntüsü

ROM’da ufaklı tefekli problemler olabiliyor. Mesela WM5torage bende çalışmıyor, devamlı hata veriyor. Hafıza kartını çıkartınca ise telefonun kendi hafızasını USB yığın depolama aygıtı olarak bağlamak mümkün. Sonra hafıza kartını tekrar tanıması için aleti yeniden başlatmalı tabi. 🙂 Live çalışmayabilir, onun için şuradaki sürümü indirip kurabilirsiniz. Ayrıca USB ile ilgili olası problemler için Settings > Connections > USB to PC seçeneğinde Advanced network functuality seçeneğini devre dışı bırakmanız gerekebilir.

Bu arada bu ROM Türkçe bir ROM değildir! WM 6.1 için olan Türkçe dil paketi bunda da çalışıyor(muş) ama Internet Explorer’da sorun çıkıyormuş ki, çok isteyene bence çok abartılacak birşey değil. Yerine Opera vs. kullanmak daha mantıklı ama o da bu ROM’a eklenmemiş, indirilip kurulabilir, keyfi çıkarılabilir ya da Ucweb yerine kullanılabilir. Bunun dışında bir problem oluyor mu bilmiyorum, zira WM 6.1’i bile İngilizce kullandım. ( Bir de Türk olacağım. 🙂 ) İsteyen WM 6.1 dil paketiyle kullanabilir ama IE dışında bir yerde problem çıkarmı bilmem.

Şu anda V1.1b sürümünde olan ROM’u şuradan indirebilirsiniz. ROM son stabil sürüm olmayabilir, kısa veya uzun zamanda güncellenebilir, burada güncellendiğini yazacağım.

Toshiba Portégé G500 WM 6.5 hakkında sayfası

Toshiba Portégé G500 WM 6.5 hakkında sayfası