TV’de Tanıtıcı Reklamlar

____________________________________________________________________

Bildiğiniz gibi televizyon kanalları için reklamlar en önemli gelir kaynakları. TV ile ilk tanıştığımdan beri de bu reklamlardan şikayetçiyim. İzlediğim filmin beklemediğim bir anda “Reklamlar” başlıklı bir animasyon tarafından bölünmesini hiç sevmem.

Reklamlarda genellikle hiç işime yaramayan şeyler yayınlandığından benim de işime yarayacak bir yönleri yoktur. Sadece ayda yılda bir gazete promosyonu olarak verilen birşey varsa bunu öğrenir ve alırım. Bunun dışında reklamları izlemek bile bir nevi zaman kaybıdır. Eskiden de bir film izlerken çıkan reklamlar esnasında babamın boş boş reklamları izlediğim için kızmasını da hiç unutmam. Tabi ben de bunu istemiyordum ama başka kanala çekincede bir daha önceden izlediğim filme dönmek mümkün olmuyorki.

Neyse bu reklamlarla böyle yıllarca idare ettik. Daha sonra reklama geçişte uzun bir süre buz dolu bir bardağa Coca Cola’nın dökülüşünü izledim, artık “Reklamlar” animasyonu bu görüntüden sonra ekrana geliyordu. Tabi kışın da yayınlanan bu Coca Cola reklamı genellikle beni üşütüp sobaya yaklaştırmıştır.

Reklamcılıkta can sıkan son nokta dediğim olay ise yakın zamanlarda oldu, standart reklam süresinin dışında uzun uzun gösterilen reklamlar. Örneğin; Coca Cola reklamı gibi bir reklam ile film kesiliyor ve bu şekilde birkaç reklam daha gösteriliyor ve tataaam “Reklamlar”. Reklamların gösterilişi bittikten sonra da tekrar bir “Reklamlar” başlığı ile reklamların bittiği belirtiliyor. Sonra tekrar film başlayana kadar “TANITICI REKLAM” başlığı altında bir dizi reklam o kanalın yayın akışı ile birlikte gösteriliyor ve en sonunda filme geçiliyor.

Film kesildikten sonra zaten “Reklamlar” animasyonundan sonra onca reklam gösterilirken buna verilen sürenin dışında da tekrar reklam gösterimi oldukça can sıkıcı. E zaten belli bir süre sen bize reklamlarını izletiyorsun, niye bunu bu şekilde yapıp zaten izlediğimiz reklamı “Reklamlar” kapanışından sonra da izletiyorsun ki. Senin de para ile çalıştığını biliyorum ama biraz da seyircilerini düşün.

Bir de son zamanlarda dolaşan bir kola reklamı var. Tam korku filmine derin bir şekilde dalmış izliyorsunuz, aniden bir ses, “Bırrrrrrrrrrrrr”. Bu da bu zamanların en sıkıcı reklamlardan biri oldu. Eski Coca Cola reklamı kışın biraz üşütse de yazın kesinlikle insanın canını kola istetecek türdendi. Bu reklam ise insanın adeta aklını başından almak için yapılmış. 😀

Anlayacağınız bu TV reklamlarını hiç sevemedim ve daha “Bırrrrrrrr” diye bağıran reklamlar ve normal reklam süresinin dışında da “TANITICI REKLAM” başlığı altında yayınlanan reklamlar oldukça hiç bir zaman da sevmeyeceğim. İnternet sitelerinde vs. reklam hiç değilse sitenin görünümüne uygun bir şekile sokuluyor ve siteyle uyumlu bir görüntü oluşturuyor. TV’de ise izlediğiniz filmin konusu ne olursa olsun araya bir “Bırrrrrrr” dalabiliyor. Düşünsenize romantik bir filmde oldukça romantik bir sahne “Bırrrrrr” diye kesiliyor. 😀

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz