Ubuntu 18.04 JOSM “No valid JVM found to run JOSM” hatası

____________________________________________________________________

ve üzerinde geliştirilen gibi dağıtımlarda son Bionic Beaver 18.04 güncellemesinden sonra Java Editor (JOSM) uygulaması ile ilgili bir JVM bulunamadı hatası alınmaya başlandı. Sıkıntı depodaki paketlerinin güncel olmamasından kaynaklı ve güncellenmesi gerekiyor. Tabi Josm zaten depolarında pek güncellenen bir paket değil. Buna karşı da çözüm paket deposunu paket yöneticisine ekleyip oradan güncel paketi kurmak.

deposunu 18.04 paket yöneticinize eklemek için kullanacağınız yol:

deb https://josm..de/apt bionic universe

Muon ya da her neyse paket yöneticinize girip yazılım kaynaklarından bunu ekleyebilirsiniz.

Josm Bionic Beaver depo yolu

Bionic Beaver depo yolu

Sonrasında aşağıdaki komutla ilgili deponun public key verisini de sisteminize ekleyebilirsiniz. Yoksa depo kullanılamayacaktır.

wget -q https://josm..de/josm-apt.key -O- | sudo apt-key add -

Devamında da paket depolarınızı güncelleyin:

sudo apt-get update

Artık Muon gibi paket yöneticiniz üzerinden ya da sudo apt-get install josm komutu ile JOSM uygulamasını yükleyebilirsiniz.

JOSM yükledikten sonra aşağıdaki hatayı mı veriyor?

java.lang.RuntimeException: Unexpected error: java.security.InvalidAlgorithmParameterException: the trustAnchors parameter must be non-empty

Bu durumda sisteminizdeki Java sertifikalarını güncellemeniz gerekiyor. Bunu da aşağıdaki sertifikaları silip güncelleyen iki komut benim için yeterli oldu.

sudo rm /etc/ssl/certs/java/cacerts
sudo update-ca-certificates -f

Artık JOSM uygulamanız güncel sertifikalar ve güncel sürüm ile çalışıyor olmalı. JOSM’u en güncel haliyle kullanmak ya da daha doğrusu test etmek istiyorsanız josm yerine josm-latest paketini de deneyebilirsiniz ancak bu geliştirme sürümü olduğu için hatalarla karşılaşmanız oldukça olası. Sonra saatlerce çalışmanız yok olmasın.