Etiketli yazılar: Java SE

Ubuntu 18.04 JOSM “No valid JVM found to run JOSM” hatası

Ubuntu ve üzerinde geliştirilen Kubuntu gibi dağıtımlarda son Bionic Beaver 18.04 güncellemesinden sonra Java OpenStreetMap Editor (JOSM) uygulaması ile ilgili bir JVM bulunamadı hatası alınmaya başlandı. Sıkıntı depodaki Josm paketlerinin güncel olmamasından kaynaklı ve güncellenmesi gerekiyor. Tabi Josm zaten Ubuntu depolarında pek güncellenen bir paket değil. Buna karşı da çözüm JOSM paket deposunu paket yöneticisine ekleyip oradan güncel paketi kurmak. Devamını oku »

Windows için App Store!

iPhone cihazlar ile App Store diye bir deyim ünlendi. Uygulama deposu karşılığı. İçinde bir sürü uygulama olan, oradan indirip kaldırabileceğiniz, satın alabileceğiniz bir mekan. Linux’ta uzun yıllardır paket deposu şeklinde yerini almıştı. Sonra Android’e de geldi, Windows Phone’lara da geldi, en sonunda da Windows 7 ve 8’e de geliyormuş sanırım. Aslında bunu uzun zamandır düşünüyordum arada sırada ben de. Devamını oku »

Java SE (JRE) 6 Update 17

Java programlarını bilgisayarımızda çalıştırmayı sağlayan Java yazılımı Java Runtime Environment 6u7 sürümüne güncellenmiş.

Java SE – JRE 6 Update 17 indirmek için buraya buyrun lütfen.

Oraclı Sun’ı satın alıyor

Sun Microsystems uzun zamandır kendi geliştirdiği Java programlama dili ve platformu ve de sunucuları ile tanınan bir teknoloji firması. Dün FF’de gördüklerimden sonra da şirketlerin sitelerindeki haberlere bakıp gerçekten Oracle tarafından satın doğruladım; 1, 2. Şirketler satın alan bir şirket satılmıştı. 🙂
Devamını oku »

Java’da Integer (Tamsayı) karşılaştırma

Java programlama dili temel Integer yani tamsayı karşılaştırma operatörlerine sahiptir. Karşılaştırma operatörlerinin sayılara uygulanmasının sonucu boolean tipinde bir değerdir.
Devamını oku »

Java’da substring ve indexOf

Substring() Java’da String sınıfından bir nesne içinden belirli bir kısmını almak için kullanılan metottur, indexOf() ile de belirli bir değerin String içindeki konumu yani indeksi alınır. Devamını oku »

Esmertec Jbed ile WM telefonunuza Java desteği

Java ne kadar cep telefonları için oldukça standartlaşmış bir platform olsa da işletim sistemi üreticileri kendi yazılım ürünlerinin kullanımını arttırmak için Java desteğini sistemlerine eklemeyebiliyorlar. Windows Mobile işletim sistemi buna bir örnektir. Evinde Iphone kullanımını bile yasaklayan Bill Gates kendi işletim sisteminde Java’yı da yasaklıyor tabi. Bu durumda kullanıcıların Windows Mobile işletim sistemine sahip cep bilgisayarı ve akıllı telefon cihazlarında Java uygulamaları için tek çareleri üçüncü parti uygulamalar oluyor. Bunlardan da WM için çok iyi bir Java emülatörü (sanal makine) olmasa da Esmertec ürünleri yeterince iyi. Benim tavsiye ettiğim sürümler 3D API desteği olan Esmertec Jbed 3D 2008 0222.3.2. ve 3D desteği olmayan ama daha performanslı olan JbedRose, testi Toshiba Portégé G500 ile yaptım. Devamını oku »

Java ME String ve StringBuffer optimizasyonu

String ve StringBuffer sınıfları Java’da metinler üzerinde çalışırken en çok kullanılan sınıflardır. Dolayısıyla da cep telefonları gibi işlemci gücünün düşük olduğu aygıtlarda bu sınıflar ile ilgili işlemlerin olabildiğince hızlı olması iyidir. Bu amaçla bu sınıfları kullanırken birkaç işlem ile az da olsa optimizasyon yapabiliriz. Devamını oku »

Cep telefonunda Java

Java (sözde) platform bağımsız bir programlama dilidir. Yani bu platform için yazılmış bir program bu platforma desteği olan her işletim sisteminde çalışır. Başta sözde dememin nedeni de dilin çok parçalanmış birbirinden bağımsız kullanım alanları olmasıdır. Yani masaüstü bilgisayarınızda da Java desteği olabilir, cep telefonunuzda da. Ancak ikisinin uygulamaları da bir diğerinde çalışmaz. Bunun dışında özellikle cep telefonları için oldukça iyi bir dildir. Devamını oku »

Java SE 6 Update 11 (Güncelleme 11)

Bağlantı hızımı test etmek için Java indirmeye niyetlenmiştim (Genelde hız testlerini ya Java ya da Gazi Üniversitesi FTP sunucusundan Linux indirmeye başlayarak yaparım). Baktım hazırda yeni bir güncelleme varmış Java SE 6 Update 11. Devamını oku »