WordPress 2.7-RC1 Simple Tags eklenti hatası

____________________________________________________________________

WordPress sürümünü yeni sürüm 2.7’yi önceden denemek için WordPress 2.7 RC1 sürümüne yükseltenlerde Simple Tags eklentisi hata verebilir; “Simple Tags can’t work with this WordPress version ! You must use Simple
Tagging Plugin for it to work.”. Bunun manası Simple Tags WordPress’in bu sürümü ile çalışamaz. Çalışması için Simple Tagging eklentisi kullanmalısınız.

Simple Tags eklentisi sadece RC1’de değil yeni WordPress sürümü hazırlanıp tam olarak çıktığında da hata verecektir. Çünkü problem eklentinin 2.7 düşünülerek yazılmamış olmasında. Eklenti çalışırken WordPress sürümünü kontrol edip, gerekirse ekranda yukarıdaki uyarının görüntülenmesini sağlıyor. Bu eklentinin o WordPress sürümü için denendiğini ve çalıştığını göstermesi dolayısıyla aslında iyi bir özellikl. Ancak WordPress sürümü güncellendiğinde eklentinin beklediği sürüm olmadığı için bu uyarıyı veriyor. Bunun dışında eklenti WordPress 2.7 ile sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor.

Simple Tags ile ilgili bu hatayı düzeltmek için yapmanız gereken eklentinin 2.7 sürümü kurulumları da onaylamasını sağlamak için eklentinin simple-tags.php dosyasında birkaç düzenleme yapmak. Yapmanız gereken düzenleme basit. Öncelikle dosyanın içindeki şu kısmı bulun;

if ( strpos($wp_version, ‘2.5’) !== false || strpos($wp_version, ‘2.6’) !== false )

Daha sonra da bu kısmı aşağıdaki ile değiştirin;

if ( strpos($wp_version, ‘2.5’) !== false || strpos($wp_version, ‘2.6’) !== false ||
strpos($wp_version, ‘2.7’) !== false )

Bundan sonra eklenti WordPress 1.7 sürümleri ile de çalışacaktır. Sonraki sürümler için de yukarıdaki iki satır arasında farklı olan kısmın yanına, o kısım ile sadece 2.7 yerine 2.8 olan bir  kopyasını yapıştırın. Bundan sonda sürümünüz 2.7 olsa bile yine çalışabilir. Çünkü bu kısım sadece WordPress sürümünün 2.8 olup olmadığını kontrol ediyor. Ancak 2.8 sürümünde yapılabilecek değişikler nedeniyle eklenti o sürümde çalışamaz olabilir, bu sayede kontrolünü düzgün yapmanız tavsiye edilir. 2.8 kısmını sadece o kısmın işlevini anlatmak içindi. Bu ufak ipucu çalışmayan diğer için de kullanılabilir belki ama denemek biraz tehlikelidir, bilginize.