YyyuuuuuuuuuuHhhhhHhhhhHhhhh Blogger’da Güme Gitti

____________________________________________________________________

Bu koca yuhu ülkemizde site kapatma fanatiği diye adlandırdığım yeni bir oluşuma çekiyorum. Son olarak binlerce yerli blogcunun blogunu barındırdığı blogosgerin büyük bir kısmının bulunduğu Blogger (Blogspot) sistemini kapatanlara.

Bu ne biçim bir İnternet ortamıdır ya. Eve ADSL bağlatacağım zaman TTnet broşürlerinde TTnet ADSL ile neler yapabilirsiniz kısmında İnternet’te özgürce düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz diye bir madde vardı. Anlaşılan bu madde İnternet’in genelini kapsıyor, TTnet kullanıcıları da istisna kabul ediliyor, istisnalar kaideyi bozmaz hesabı.

Geçen günlerde bir dergideki haberde İngiltere’de ki Iphone reklamlarının, Iphone İnternet tarayıcısı Java ve Flash desteklemediği için reklamların gerçeği yansıtmadığı ve bu sebeple Iphone reklamlarının engellenmesini sağlayan bir mahkeme kararından bahsediliyordu.

TTnet broşürlerinde yazılan da aynen şöyle;

İnternette sesinizi herkese duyurabilirsiniz. Kendi web sayfanızı oluşturarak ya da forumlar kurarak, haber ve tartışma gruplarına üye olarak görüşlerinizi özgürce ifade edebilirsiniz.

Tam burada TTnet’in açıkça bu maddeyi yok saydığı aşikardır, broşürün hiçbir yerinde sitenize erişimin kapatılabileceğinden bahsedilmiyor. Yani Iphone örnek alınarak açılabilecek bir dava ile biraz daha dikkat çekilebilir. En azından bu tür TTnet reklamlarının kaldırılması sağlanabilir.

Daha önceki site kapatma olayında 450 kişi sitesini erişime engelledi veya bu görünümü verdi. Ancak bu sitelerin çoğu kişisel bloglar gibi kişisel çabalar olduğundan anlaşılan pek önemsenmedi. Bu yasakların çıkarılmasında etkili olanlar blogların gücünü yok sayıyor ve İnternet’teki sadece büyük ve ticari sitelere önem veriyor sanırım. Örneğin; bu site kapatma eylemine Mynet, Ekolay gibi siteler ve çeşitli gazetelerin siteleri de kapatılsa muhtemelen daha etkili bir eylem olurdu.

Bu sebeple görüyoruz ki bu erişim engelleme komedisi ile ilgili daha etkili bir çözüm bulmak zorundayız. Üstelik erişimin neden engellendiği konusunda bir açıklama da yapılmıyor. Muhtemelen yapılacak tek açıklama, uygunsuz bazı yazıların olduğu, bunların Blogger yönetimine bildirildiği ancak gerekenlerin yapılmadığı olacaktır. Neyseki bu sefer Blogspot alt alan adında bulunan bloglara erişilmeye çalışıldığında engelleme kararının alındığı mahkeme, karar numarası ve tarihi de yer alıyor. Ör. Şöyle yazıyor;

Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir.
T.C. Diyarbakır 1. Sulh Ceza Mahkemesi 20.10.2008 tarih ve 2008/2761 sayılı kararı gereği bu siteye erişim engellenmiştir.
Access to this web site has been suspended in accordance with decision no: 2008/2761 of T.R. Diyarbakır 1st Criminal Court of Peace.

1 Yorum

  • Yazan: mert, 25 Ekim 2008 @ 4:49 am

    bu nasıl bir mantık anlayabilmiş değilim engellesinler engellesinler yakında girecek site kalmayacak

Bu yazıya bağlantılar

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz