Geri Geldim, Herkese İyi Bayramlar

____________________________________________________________________

Birkaç gündür sitemin ziyaretçilerini Banswidth Limit Exceeded hatası karşılıyordu. Şu an Ekim ayına girmiş olmamız sebebiyle yeni sayım periyoduna girdik ve sitem artık normal şekilde çalışıyor.

Sitemin aylık bant genişliği kullanım sınırı 10 GB. Önceki aylarda bu yeterdi ama bu ay işte yetmedi. 😀 Daha önceki kullanım şöyle:

Mayıs – 2.03 GB
Haziran – 6.48 GB
Temmuz – 4.92 GB
Ağustos – 5.63 GB

Anlaşılan bu sınır bana yetmeyecek artık. Aslında nasıl olsa tükenmez kafası ile birçok iyileştirme yapmıştım ama esas noktaya uzak kalmışım. Sayfaların genel açılışını hızlandırmak için istatistik vs. araçlarının çoğunu silip atmıştım ama bunların çoğu başka servislerdi ve benim sitemin sunucusunda değildi. Yani sitede pek birşey yapmamıştım.

Neyse şimdi yapacağım şey bant genişliğini aşırı tüketen dosyaları bir elden geçirmek ve bazılarını yine içindeki başka sunuculara dağıtarak site trafiğini azaltmak. İndirme dosyalarının bazılarını yurtiçi farklı sitelere yükleyeceğim ki İnternet trafiği de yine yurt içinde olsun, (aman) TT yurtdışına fazla para ödemesin dövizler elden gitmesin. 😀

Bu arada buraya gelen herkesin de bayramı mübarek olsun. 😀