Kansere karşı KIRMIZI (ışık) tedavisi :)

____________________________________________________________________

Hücreler kemoterapi ilaçlarını kırmızı ışığa tutulduklarında daha kolay bir şekilde emiyorlar. Bu buluş ile daha etkili kanser tedavileri geliştirilebilir.

Çoğu kanser kemoterapi tedavisi hücre zarından difüzyon yöntemiyle ilaç emilimine güvenir. Tabi bu her durumda işe yaramayabilir, çünkü bazı hücreler ilacı geri atan doğal bir pompa yöntemi kullanır.

Bu problemin üstesinden gelmek amacıyla Almanya’daki Ulm Üniversitesi’nden Andrei Sommer ve arkadaşları hücreleri kırmızı lazer ışığı pulslarına maruz bırakmış. Bu dalgaboyundaki ışık suyun yoğunluğunu azaltır ve hücre dışına iter. Lazer kapatıldığında ise su tekrar yüksek yoğunluklu durumuna döner ve bu anda da hücreyi suyu ve kendiyle birlikte ilaç gibi diğer molekülleri emmeye zorlar.

Araştırmacılar yöntemi servikal kanser hücrelerine bir dakika boyunca yaygın kullanılan EGCG gibi antikanser ilaçları ile ışık uygulayarak test etmiş. Bu testte kanser hücrelerinin %70’ini öldürmeyi başarmış ki bu gelecekteki kanser tedavi işlemleri için oldukça önemli bir rakam. Çünkü ışık olmadığında hücrelerin sadece %31’inde etki sağlanabiliyor. (Journal of Controlled Release, DOI: 10.1016/j.jconrel.2010.10.010)

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz