Sosyal medya çöplüğü

____________________________________________________________________

İnternet’e girip farenizi hangi linke tıklasanız karşınıza farklı bir sitesi geliyor. Yaptıkları işe gelince çoğunun özelleştiği belli alanlar var. Tabi daha uyanıkları da birden fazla alana özelleşmişki, diğerlerini kullanmayı benim için saçma hale getiriyor.

Mesela bir İnstagram, yapabildikleriniz biraz süsleyip püsleyerek resim ya da video paylaşmak. Resim paylaşım işini Twitter, vs. yerlerde de yapabiliyorsunuz zaten. Sonra o İnstagram’da paylaştığınız resimleri görsünler diye bir de ve Facebook’ta paylaşıyorsunuz.

Konum paylaşmak için Swarm ya da eski haliyle FourSquare adında bir platform hizmet veriyor uzun zamandır. Ancak konum paylaşma işini de ve üzerinde yapabiliyorsunuz.

Bunlar gibi daha birçok sitesi adında İnternet’i işgal eden çok sayıda site var. Tamam, sitelerin geliştiricileri ve yatırımcıları için bir şekilde gelir kaynağı. Ancak benim gibi bir kullanıcı için tamamen kafa karışıklığı yaratıcı. Hani çok bir şey değil ama Twitter’da zaten resim paylaşabilirken ya da Facebook’ta video paylaşabilirken, neden İnstagram veya Vine’da ekstradan üyelik zahmetine katlanarak orada paylaşayım ki?..

Belki de bu siteleri artık günümüzün caddeleri, sokakları gibi. Her birinin ayrı bir amacı ve her birinin ayrı bir tadı var. Her birinde yapabildikleriniz benzer olsa da çeşitli şekillerde kullanıcıların ilgisini çekip bir şekilde eğlence kaynağı gibi görev görüyorlar herhalde.

Aynı amaçtaki bu kadar çok ortam olunca da ortalığı ne yazık ki biraz çöplüğe benzetiyorum. Değerli zamanınızı öldürmek için oluşturulmuş bir sürü site, öldür öldürebildiğin kadar…