Toshiba Portégé G500 ile Wi-Fi ağına bağlanmak

____________________________________________________________________

kendinde Wi-Fi antenine sahip. Bu sayede kolayca kablosuz modeminize bağlanıp cep telefonunuzdan İnternet’e bağlanabiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gerekenler çok basit, yalnız bunlara başlamadan önce ağınızı yapılandırmış olmanız gerekli, yani kablosuz modeminiz düzgün kurulmuş, ayarları yapılmış ve çalışır olmalı.

İlk önce yöneticisine girmeliyiz. Buna Windows Mobile 6.1 kayan panel media ana ekranında alt seçeneklerde bir tarafa doğru birkaç kez kayarak ulaşabilirsiniz.

WM 6.1 ana ekranda kablosuz yöneticisi paneli

WM 5 veya diğer ana ekranlarda ekranda Wi-Fi ile ilgili bir bölüm olmalı ona tıklayın ya da Ayarlar > Bağlantılar > Kablosuz Yöneticisi (Settings > Connections > Wireless Manager)

Bundan sonra buradaki Wi-Fi seçeneği üzerine gelip tıklayın. Bu seçeneğin altında etrafta bağlanılabilecek bir ağ olup olmadığını gösterecek.

Kablosuz Yöneticisi (Wireless Manager)Kablosuz Yöneticisi (Wireless Manager)

Eğer Available veya var türünden bir şeyler yazarsa etrafta bir ağ var demektir.

Wi-Fi Ayarlarına girin

Bundan sonra Menü seçeneğinden Wi-Fi Ayarları (ya da settings) sekmesine girin.

Wifi Ayarları

Wifi Ayarları

Burada ağınız üzerine gelip Bağlan () tuşuna basın ya da Manü’den Eüzenle (Edit) butonuna tıklayın.

Ağ Türü

Ağ Türü

İlk sayfada ağ türünü “Internet” olarak seçiniz.

Ağ Anahtarı

Ağ Anahtarı

İkinci sayfada ağın doğrulama yöntemini, veri şifreleme biçimini seçin ve ağ anahtarını (yani modemde ayarladığınız parolayı) girin ve Sonraki (Next) tuşuna basın.

Wi-Fi ayarları son ekran

Wi-Fi ayarları son ekran

Son sayfayı da yukarıda gördüğünüz şekilde ayarladığınızda işlem bitmiştir “Bitti” (Finish) tuşuna basın.

Wi-Fi bağlı

Wi-Fi bağlı

Bundan sonra yukarıdaki ekrandaki gibi ağınızın yanında bir başı mavi halkalı çubuk çıkacak, bu artık ağa bağlandığınızı gösterir.

Artık kablosuz ağınıza bağlısınız

Artık kablosuz ağınıza bağlısınız

Ağa bağlı olduğunuzu Kablosuz Yöneticisi’nde Wi-Fi seçeneğinin altında yazan ağınızın isminden, ana ekranda ki bağlantı bilgisinden veya bildirim çubuğundaki yuvarlak halkalı kule simgesinen anlayabilirsiniz. Eğer kule simgesi etrafında çizgili bir yuvarlak halka varsa, bu o esnada o ağa bağlanmaya çalıştığını gösterir.

Not: Eğer bu şekilde bağlanamazsanız veya başka bir problemler çıkarsa cihazınızı bir servise götürmeniz iyi olabilir, cihazı bir de onlar kontrol eder, sorun var ise tamir eder ya da yenisini verirler.

Artık ağınıza bağlandığınız hemen İnternet’e bağlanmanıza yetmeyebilir. Kullandığınız İnternet Gezgini programında (Pocket , Mobile) ağ ayarlarının düzgün olması gerekli. Programınızı açıp program ayarlarında Bağlantılar (Connections) sayfasında “Ayarları otomatik algıla” (Automatically detect settings) seçeneğini aktifleştirmelisiniz. Bundan sonra eğer modeminiz İnternet’e bağlı ise siz de Toshiba G500 ile İnternet’e bağlanabileceksiniz.

Yalnız Toshiba Portégé G500 cihazının bir akıllı olduğunu, bir dizüstü bilgisayar olmadığını hatırlayıp performansın biraz düşük olmasını doğal karşılayın. Yani telefonunuz ile modemden bir dizüstü cihazla uzaklaşabileceğiniz kadar uzaklaşamazsınız, yoksa bağlantı göçer. Ayrıca bu cihazda bağlantı hızı da yaklaşık 350 Kbit/s olarak sabitlenmiştir, yani bir sayfayı açarken ya da bir dosya indirirken ulaşabileceğiniz en yüksek hız 35 KB saniyedir. Wi-Fi gücü çeşitli ROM düzenleyicilerin sürümlerinde değişken olabiliyor, yani sisteminize farklı ROM paketleri yükleyerek daha yüksek veya alçak bağlantı gücü elde edebilirsiniz. Ancak hız konusunda birşey olup olmadığını bilmiyorum. Sanırım cihaz en üst EDGE hızına sabitlenmiş veya donanımsal anten bu kadarını destekliyor.