Türk seri katiller

____________________________________________________________________

Türkiye’de cinayetler işlemiş bazı seri katiller…

Mobilyacı Katili: 32 yaşındaki Seyit Ahmet Demirci, Mayıs – Temmuz 1998 tarihleri arasında İstanbul’da üç mobilyacıyı dükkanlarının bodrum katında kafalarına kurşun sıkarak öldürür. Fatsa’da küçük bir çocukken arkadaşıyla birlikte yaşlı bir mobilyacının tecavüzüne uğramıştır. Yakalanmasaydı cinayetlerini tecavüze uğradığı yaşı olan 11. cinayete kadar devam ettirecekti. Üç kez idama mahkum oldu. Yalnız küçüklüğünde yaşamış olduğu olayla ilgili geçirmiş olduğu psikolojik travma üzerine adamı kaç kez idam etsek de durum tuhaf. Suç onda değil sanki…

Çatlı’nın arkadaşı: 28 yaşındaki Yüksel Aktin, Mayıs 1999 – Ocak 2000 arasında İstanbul’da biri kadın beş kişiyi öldürür. Yakalandıktan sonra Abdullah Çatlı’yla Rusya’ya gidip üç kişiyi öldürdüğünü açıklar.

Kolici seri katil: 33 yaşındaki Orhan Aksoy, Ekim 2000 – Ocak 2001 arasında beş kişiyi evinde çamaşır ipiyle boğarak öldürdü. Depremden sonra işleri bozulduğu için ailesini Romanya’ya yollar ve öldürmeye başlar. Kurbanlarını boğduktan sonra koliye koyup şehrin tenha bölgelerine bıraktığından adı kolici katile çıkmış.

Avcı: Kayseri’de cinayetlerine 14 yaşındaki kardeşini boğarak başlar Hamdi Kayapınar. Mart 1998 – Şubat 2001 arasında altı kişiyi öldürdü. Dört kişiyi de öldürmeye teşebbüs eder. Kurbanlarını av, üzerinden çıkanları da av ganimeti kabul eder.

Yaşlıların kâbusu, Artvin canavarı: Adnan Çolak 1992 ve 1995 yılları arasında Artvin ile ilçelerinde yaşları 68 ile 95 arasında değişen 11 yaşlıyı, “yaşlılar bizim kısmetimizi yiyor” diyerek öldürür. Öldürdüğü altı kadına da tecavüz eder. 6 ayrı idam ve 40 yıl hapis cezasına çarptırılır.

Bebek yüz: 4 kişiyi öldüren ve yakışıklı olduğu için bebek yüz diye çağrılan Ali Kaya, ilk cinayetine amcasıyla başlar. Alanyalı seri katil yakalandığında, “Allah beni çağırıyor. Hakkımı almak için Allah’ın yanına gidip geleceğim. Ve en kısa zamanda günahkârlarla ve düşmanlarımla hesaplaşacağım” demiş.

İddiacı katil: Beş kişiyi öldüren Durmuş Anuçin, cinayetlere İstanbul’un ilk seri katili Seyit Ahmet Demirci’yle girdiği iddia üzerine başladığını söylemiş. Yakalandığında da iddiayı kazandığını söylemiş.

Çivici katil: İşyerinde 31.500 volt elektrik akımına kapılıp ağır yaralanan Süleyman Aktaş, bu olaydan sonra 5 kişiyi kafalarının çeşitli yerlerine ve gözlerine çiviler çakarak öldürür. Neden çivi çaktığını soran polislere “Çivi görünce dayanamıyordum, insanların kafalarına çakmak istiyordum” demişti. Yüksek voltaj beynindeki bazı hücreleri eritmiş, değişik sinir bağlarına sebep olmuş olmalı.

Tornavidalı katil: Polise göre 18, görgü tanıklarına göre ise 43 kişiyi tornavidayla öldüren Yavuz Yapıcıoğlu, Türkiye’nin en çok cinayet işleyen seri katili.

Otoban canavarları: 2006’nın Ramazan bayramını kana bulayan Yiğit Bekçe ile Mehmet Karahasan, Bursa ile Mersin arasındaki karayolunda 7 kişiyi öldürürler. Bekçe yakalandığında basın mensuplarına “Zevk için öldürdük” diye bağırmış.

Dokuz ayda 5 cinayet: 28 yaşındaki Erdinç Tümer, Ocak – Ağustos 1999 arasında İzmir ve Bursa’da 5 kişiyi öldürür.

İzmir katili: Balçova’da bir gün arayla biri bankacı, diğeri öğrenci iki kadını öldüren katil 3. günde Konak’ta ‘Hazal’ takma adlı travesti Mustafa H.’yi (30), otomobilinin içerisinde kafasından silahla vurularak öldürüldü. 3 cinayette de 7,65 milimetre silah kullanan katil 4. günün sabahında Muğla’nın Bodrum ilçesinde bir otomobilin içinde yakalandı. Üst aramasında 4 bin Euro ve pasaport çıkan zanlının Yunanistan üzerinden yurt dışına kaçmayı planladığı üzerinde duruluyor. Mardin nüfusuna kayıtlı 27 yaşındaki H.A. olduğu ve cinayetlerde kullanılan silah ile maktullere ait bazı eşyanın da zanlıda ele geçirildiği öğrenildi.

Kuyucu katili: Özkan Zengin, İstanbul Kartal’da 2 ayda 4 kişiyi öldürüp cesetlerini ağaçlık bir alanda kuyuya atar. Polisteki ifadesinde “Erkeklerden nefret ediyorum” dedi.
Ayhan Kartal : ‘‘İçimdeki bir ses çocuklara yaklaşmamı söylüyordu. Ancak çocuklarla ilişki kurabiliyorum”… Ayhan Kartal, 20 Nisan 1985’te İkiçeşmelik’te 13 yaaşındaki Armağan Kayadipli’yi tecavüz edip boğarak öldürdü. Bir yıl hastanede tedavi görüp taburcu edilen Kartal, 23 Eylül 1989’ta Şirinyer’de 9 yaşındaki Barış Kurt’u da tecavüz edip öldürdü. Kartal, bu cinayetten sonra Pınarbaşı’ndaki evinde sandıkta saklanırken bulunmustu. Yine, 1992 yılında Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde müşahede altına alınan Kartal, 14 Ekim 1993’de kaçtı. Bir süre polisi peşinden koşturan Kartal şans eseri İzmir’de yakalandı, hastaneye döndü. Kartal, daha önce Korniş olan soyadını, ilk cinayetinden sonra değiştirmiş, yakalandığında da polislere, ‘‘İçimdeki bir ses çocuklara yaklaşmamı söylüyordu. Ancak çocuklarla ilişki kurabiliyorum” demişti. Manisa’da hastanedeki koğuşunda arkadaşları tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz