Turkalan.com 5$’a Ücretsiz Hosting

____________________________________________________________________

Son zamanlarda hiç Türk barındırma şirketlerinden ücretsiz barındırma haberleri duymuyordum. Bugün bir tanesine rastladım, yeni başlayanlar için iyi bir paket ama biraz zaman geçince kullanılamaz bir paket olucak.

Bu paket Turkalan.com’un ücretsiz barındırma paketi. Yazı başlığındaki 5$ dikkatinizi çekmiştir, bunun da ne olduğunu söyleyeyim hemen; 5 $ bu sistemin kurulum ücreti. Yani ilk kurulumda bunu ödüyorsunuz sonra ücretsiz sistemi kullanıyorsunuz.

Aslında ücretsiz bir pakette kurulum ücretinin alınması biraz saçma geliyor ama aslında pek değil. Diğer kurulum ücreti almayan servisleri düşünürsek eminimki bu servis diğerlerine göre daha sağlam ve uzun ömürlü olacaktır. Örneğin; eskiden bir Kayyo‘muz vardı. Ne kurlum ücreti alıyordu ne birşey, sonunda ağayı kaydı ve tam kayyo oldu. 😀

Paketin özelliklerine gelince Turkalan.com alan adının whois bilgileri sunucularının Türkiye’de oldupunu gösteriyor, en azından alan adının bulunduğu sunucunun. Diğer paket özellikleri de şöyle;

– 50 Mbyte Webalan
– 500 Mbyte Data Transferi
– 1 Email
– mySQL
– PHP,CGI, Perl
– DirectAdmin Kontrol Panel
– FTP Hesaplar 1
– Python
– SSI
– cURL, GD, ImageMagick
– Webmail
– SpamAssassin
– Özelleştirilmiş Hata sayfaları
– URL Yönlendirme
– Web Tabanlı Dosya Yükleme
– Şifre Koruma Klasörler
– phpMyAdmin

Özellikleri biraz yorumlarsan çok iyi veya çok kötü değil diyebiliriz. Öncelikle 50 MB alan çok sayıda resim bulunan bir site olmadığı sürece çoğu site için yeterli bir alan. 500 MB bant genişliği aslında az, daha önce bahsettiğimiz Kayyo bile 5 GB sunarken bu servisin ücret aldığı halde bu kadar düşük olması pek hoş değil. Ama çok sayıda resim vs. çoklu ortam içerikleri barındırmayacak kullanıcılar için ideal bir sistem. Zaten bu tür çoğu içeriği harici olarak barındırmanıza imkan veren çok sayıda site var, bunları kullanabilirsiniz.

Diğer özellikleri de tam ayrıntılı bilgi vermemişler ama profesyonel bir pakette bulunan çoğu şey var.

Sonuç; 5 $ kurulum ücreti ile yeterli bir alan ve yetersiz bir bant genişliği ile bir ücretsiz barındırma (hosting) paketi. Bu fiyata böyle bir paket biraz tuhaf kaçıyor ama ülkemiz şartlarında bence çok normal. En azından umarım bu fiyat sistemin uzun ömürlülüğünü garanti eden bir özelliktir. Yurt dışında Byethost altyapısı ile hizmet veren başka servisler varken bunu kullanmak isteyen olur mu bilmem ama yerli ücretsiz barındırma çözümü de bu kadar olur işte. Sonuçta ülkemiz içinde her türlü İnternet ücretlrei pahalı, evimize gelen ADSL’e bile dünyanın parasını öderken bir barındırma şirketinin ödeyeceği parayı tahmin edemezsiniz. Ücretsiz bir paket olsa öğrenciler için vs. iyi bir paket olabilir ama biraz daha fazla bant genişliğine sahip olabilirdir. Tabi şunu da düşünmek gerek. Turkalan.com bu bant genişliğini sağlama kararını ücretli paket üyelerinin kullanımlarını göz önünde bulundurarak yapmıştır. Bu durumda haklılar, çoğu site için 500 MB bant genişliği kullanımı çok zordur. Diğer özelliklerini de düşününce bant genişliği dışında bir problemi yok diyebiliriz. Sistemi kullanabilmek için bir alan adına sahip olma zorunluluğunuzu da söyleyeyim.

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz