Yeni Bir Türk Arama Motoru Daha; Asaha.com

____________________________________________________________________

Firestats istatistiklerimi incelerken istatistiklerde asaha.com diye bir referans siteye rastladım. UserAgent sütununda da şöyle yazıyordu;

TURKEYASAHA Search Engine Turkey V.001
(http://www.asaha.com/)

de girdim siteye baktım. Meğerse yeni bir Türk arama motoru imiş. Bu tür şeylere pek sık rastlamıyoruz diye bir girip inceleyeyim dedim. Şu an için çok gelişmiş bir durumda değil ancak bir meta arama motoru olmaması ve botlarla arama yapması oldukça hoşuma gitti. Hemen ismim vb. birkaç arama yaptım ama sonuçlarda benimle alakalı sonuçlar benim sitemden çıkmadı.  🙂 Bana link veren tedmer‘deki linklerimi gösteriyor. Neyse zamanla endeksini büyütecektir. En ilgimi çeken özelliklerinden biri program araması yapabilmesi. Yani indirmek istediğiniz Winamp, WinRAR gibi programın ismini yazıyorsunuz ve arama butonuna tıklıyorsunuz, en yakın sonuçlar anında sizde. Bir örneği şurada görebilirsiniz. Anladığım kadarıyla bu kısmı arama motorunun mühendisleri düzenliyor. Bu diğer arama motorlarında olmaması nedeniyle bence çok kullanışlı bir özellik olmuş. Ayrıca hız olarak da oldukça hoşuma gitti. Sunucuları da ’de. Asaha hakkında merak edilenler sayfasında yazanlar şöyle;

  • Asaha %100 Türk mühendisleri tarafından geliştirilen, içerik için, Türkçe dil özelliklerini destekleyen bir arama motorudur. (Yerli malı, yurdun malı, onu kullanmalı )
  • Test aşamasından çıkınca 21 dilde hizmet verecektir. Amacımız çok büyük bir pazar olan arama sektörüne Türkiye’yi daha güzel yerlere getirmek. (İlk gördüğümde neden böyle bir isim bulmuşlar diyordum ama Dünya’ya hizmet edecek birşey olduğunu görünce problem yok dedim.)
  • Asaha’da aktif olarak hizmet veren şu an için Program, Şiir, Şarkı Sözü ve Resim arama servisidir. En kısa sürede yayına girecek olan servisler Web, , Video, Blog ve Haber olarak belirlenmiştir. (Tam gaz ileri yani.)
  • Asaha hiçbir şekilde başka arama motorlarının alt yapısını kullanmamaktadır.  (Kendi başının çaresine bakması oldukça iyi.)
  • Özel geliştirdiğimiz algoritmalar sayesinde milyonlarca sayfa içerisinden en doğru sonuçları 0.01 saniye gibi kısa sürelerde size sunabileceğiz. (Bu konuda birşey demek şu an imkansız. Bunu ileride göreceğiz.)
  • Bu arama motorunun en büyük özelliği size gösterdiği sonuçları analiz ederek sizi en doğru tarafa yönlendirmesidir. (Şimdilik birşey diyemiyoruz, indeksinin büyümesi lazım.)
  • Örümceklerimizin tam ismi “ASAHA Search Engine Turkey V.001 (http://www.asaha.com/)” olarak belirlenmiştir ve şuanda web’de dolaşmaktadır. (İşte bana gelende bu.)
  • Web arama bölümü çok yakında aktif olacaktır şuanda örümceklerimiz sürekli olarak çalışıp, web sayfalarını belli bir düzene ve sıraya koymaya çalışmaktadır. (İyi devam etsinler bakalım.)

İlk bakışta iyi bir arama motoru. Program arama özelliğinin olması hoş bir yenilik. Ancak bazlama ve bilgi varken bir tane daha yerli arama motoruna gerek varmıydı bilmiyorum. Biraz daha gelişsin bakalım. İleride Google ile rekabet edebilirmi bilinmez ama geleceği iyi gibi duruyor. Aslında tüm yerli arama motorlarımız birleşse ve adam gibi bir tane yapsalar keyfimize deyecek yok ama neyse. Arama motoru ile ilgili olarak bir kişinin yazdığı yorum ise şöyle:

Bu işi nasıl yapacaksınız anlamış değilim bir arama motoru için en azından 1000 adet sunucu gerekir ki buda 1000×2000$=2.000.000$ eder varmı ki bu kadar paranız? Bence bırakın bu işi…

Arkadaş biraz sert çıkışmış ama program arama özelliğini düşünürsek o kadar yaptıklarına göre kapasite vb. problemleri de düşünmüşlerdir herhalde. Yine de bazlama‘dan biliyorum ki bu tür işler zor ve masraflı işler, oldukça büyük veritabanları, işlemci gücü ve gerektiriyor. Umarım onlarda vardır. Tabi 21 dilde arama gibi hedeflerinin var olduğunu düşünürsek işlerinin oldukça zor olduğunu söylemeliyim. Zoru başarmak zorundalar. Yeni bir arama motoru olarak oldukça sevindirici bir sistem ama henüz tarayıcı anasayfamız yapmak için oldukça erken. Daha çok gelişmesi gerekli.