Boyutu değil işlevi

____________________________________________________________________

Boyutu değil işlevi önemli özellikle cinsellik konusunda kullanılan bir espridir. Kastedilen penis boyudur ancak batılı bilim adamlarına göre erkeğin boyu da kadınların erkek seçiminde önemlidir (veya böyle idi).

Eski araştırmalara göre uzun kısalara oranla eş bulmada daha şanslı ve daha fazla çocuğa sahip olabilirler. Ancak Londra Ekonomi Okulu’ndan Rebecca Sear ve Florida Eyalet Üniversitesi’nden Frank Marlowe’un ortak yaptıkları çalışma bu kanunun(!) evrensel olmadığını daha çok batılılar için geçerli olduğunu ortaya çıkarmış. Tanzanya’da Hadza kabilesinde yapılan ankette 46 kadından sadece bir tanesi boylu eş tercih ettiğini açıklamış.

Hadza erkekleri

Hadza erkekleri

Bunun sebebi basit, batı doğal kaynakların (ve geri kalan her şeyin 🙂 ) daha fazlasını kullandığı için yaşama garantisi daha fazla olan insanlardan oluşuyor. Onlar da eş seçerken olabildiğince sağlıklı ve güçlü olmasına özen gösteriyor, böylece de boyut biraz önem kazanıyor. Ancak bu kabilede işler farklı, çünkü kabile batıdaki kadar yiyecek olanaklarına sahip olmayan bir yerde yaşıyor. Bu durumda da büyük daha fazla yiyecek yer düşüncesi devreye giriyor ve hayatta kalma oranını arttırmak için küçük boylu ve cüsseli eşler tercih ediliyor, aç kalma ihtimalini olabildiğince azaltmak için yani.

Bu durumda da boyutu değil işlevi önemli durumu da biraz karışıyor. Boyut artınca gerekli besin miktarı da artar, küçük boyut iyidir. Küçük boyutlu olsun erkek erkektir diyor kadınlar, işlevine güveniyorlar ama boyutunun az olması önem kazanıyor. 🙂

Batılılar özellikle Amerikanlar da büyük boyut tercihlerinden vazgeçiyorlar zaten. Özellikle eski Amerikan arabalarını görmüşsünüzdür, tank gibi arabalar idi. Artık ise ekonomik nedenler vs. daha küçük arabalar üretiyor adamlar. Sonuçta ikisi de noktadan noktaya ulaştırma işi görüyor, işlev önemli çıkıyor yane. 🙂