Dikkat! Güneş aktivitesi artıyor

____________________________________________________________________

Bilim adamları ileriki dönemlerde Güneş aktivitelerinde artış olacağını ve bunun da farklı biçimlerde Dünya’ya ulaşarak hayatımızı etkileyebileceğini söylüyor.

Güneş, merkezinde oluşan çeşitli kimyasal olaylar ile ortaya çok büyük miktarda enerji çıkarabilen bir oluşum. Merkezindeki olaylar da daha ilginç ki, vakti geldiğinde Dünya’ya kadar ulaşabilen elektromanyetik radyasyon dalgaları üretebiliyor. Aslında bu tür dalgalar devamlı olarak Güneş’ten yayılıyor, ve kutup bölgelerinde muhteşem görsellikte aurora olaylarına dönüşebiliyor. Ancak bazı zamanlarda Güneş’in merkezinde coşan olaylar bunların çok daha fazla şiddetlenmesine ve daha fazla elektrik ile yüklü olarak yayılmasına sebep oluyor.

Güneş’teki bu anormal durumun olduğu dönemlerde de elektrik ile çalışan aletler bundan etkilenebiliyor. Mesela güneşten yayılan güçlü elektromanyetik radyasyon radyo ve televizyon dalgalarında parazite sebep olabiliyor. Daha şiddetlendiklerinde radyo dalgaları ile yapılan her türlü iletişimi sekteye uğratabiliyorlar. Ya da daha da yükseldiklerinde enerji nakil sistemlerinde arızaya yol açabiliyorlar (Quebec/Kanada, 1989).

Güneş aktivitelerinin artacağı bir döneme yaklaşmakta imişiz yine, hani 2012’de Dünya gerçekten yutulabilir falan… 😀

İşin esprisi tamam da bilim adamlarının uyarıları ciddi sanırım. Hani karasal olarak çok fazla etkilemese bile özellikle uzaydaki uydularla Dünya’daki kontrol merkezleri ve alıcı verici cihazlar arasındaki iletişimde problem oluşabilir. Bunun etkileri de mesela bir seferde birkaç uyduya birden bağlanarak çalışan GPS konum bulma sistemlerinde görülebilir. Çünkü bu tür cihazlar zayıf radyo sinyalleri ile işlerini yaparlar ve Güneş fırtınalarından kaynaklı elektromanyetik radyasyon bunları daha da zayıflatabilir, güçlendirebilir ya da saptırabilir. Bu da çok az miktarda olsa bile cihazın doğruluğunu 10 metre bile olsa bir kaymaya sebep olarak etkileyebilir. Bu 10 m hadi araç vs. kullanıcıları için o kadar önemli olmayacaktır ama daha hassas işler yapanlar için…

Dünya’nın atmosfer tabakalarından olan iyonosfer güneş enerjisinin etkisiyle iyonlaşarak radyo dalgalarının çeşitli şekillerde ilerlmesine ya da yansımasına sebep oluyor. Bu özelliklerden zaten günümüzde faydalanılıyor. Ama şiddetli bir fırtına durumunda iyonosfer farklı şekilde etkilenerek radyo dalgalarının çok daha yavaş ve zayıf iletilmesine sebep olur ki, GPS cihazları gibi hassas cihazların doğruluk oranını düşüren de budur.

Bu tür durumlardan başka güçlü elektromanyetik radyasyonun elektrik şebekelerine ve elektrikle çalışan aletlere de zarar verme ihtimali vardır ki her şeyin yavaş yavaş elektriğe dayalı hale geldiği dünyamızda bunun sonuçları pek iyi olmayabilir. Büyük elektrik kesintileri, arızalı cihazların ekonomiyi canlandırması vs. neler olacak ben de merak ediyorum.

Ne yazık ki şu aşamalarda korunmak için pek yapabileceğimiz çok şey yok. GPS konum bulma ve uydu mesajlaşma cihazları kullananlar konumlarından çok emin olmamalılar. 🙂 Yüksek gerilim hatları etrafında oynamak vs. de biraz tehlikelileşiyor artık…

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz