Google ve Opera 1 Nisan şakaları

____________________________________________________________________

Bugün 1 Nisan’ya, birileri birilerine şakalar yapmaya uğraşıyor falan. Google ve bu yıl da şaka yapmadan duramamışlar. Böyle bir günde kimse bu tür şakaları yemiyor ama yapıyorlar işte. 🙂 İki şirket de şakalarında kullanıyor.

Google’ın şakası telefonlar için bir Google Translate for Animals yani için Google Translate uygulaması. Burada kastedilen hayvanlar aslında şakayı yiyenler oluyor da. 😀 Öncelikle Android telefonunuza ilgili uygulamayı yüklüyorsunuz. Daha sonra bir hayvanın yanına gidiyor, uygulamayı çalıştırıyorsunuz. Uygulama hayvanın çıkardığı sesleri alıp Ağ üzerinden Google sunucularına gönderiyor. Sunucular sesi işleyip size insan dilinde tercüme ediyor. da bunu alıp size seslendiriyor. Bu şekilde hayvanlar ve insanlar arasında bir iletişim kurulmuş oluyor. Bu da ilgili video:

Opera’nın şakası ise Opera Space edition ( Uzay sürümü). 🙂 Opera Space edition ilginç özelliklere sahip. Bunlar:

  • INTP protokolü desteği. (Interplanetary Network Transport Protocol) – Gezegenlerarası Ağ Taşıma Protokolü. Uzak noktalar arasında bağlantı için iyiymiş.
  • ARB tarama. (Augmented Reality Browsing )Bu da Visual Retinal Displays (VRDs) or Heads-up Displays (HUDs) uyumlu bir özellikmiş.
  • Arayüz de uzay kıyafetleri içinde çalışan astronotlara kolaylık sağlayacak şekilde eldivenleri tanıyormuş. 😀
  • Görev modu, bu modda (private browsing dışında) tüm gezgin işleverinin görev kontrol merkezi tarafından gözlenip, ayarlanmasını içeriyor.

Bu kadar şeyden sonra test programına indirme sayfasında artık (FOOLS) diyerek işi noktalıyor, devam etmek isteyene de Opera’nın standart sürümü kalıyor. 🙂 INTP’yi denemek hoş olabilirdi aslında. Bakalım bizim TTNET destekliyormu falan… 😀