İOLP Devamsızlık Sorgulama

____________________________________________________________________

Lisans Programı’nda okuyor ve devamsızlık bilgilerinizi görmek istiyorsanız sizi buraya alalım.

iolpogr.anadolu.edu.tr

Yok gittim ama olmuyor, sorunlar var ya da giremiyorum tıklıyorum başka yere gidiyor, bilmemne engellendi diyor diyorsanız aşağıya devam edin.
_____________________________________
Bölümümüz İOLP’nin (İngilizce Öğretmeni Lisans Programı) o kadar basit bir devamsızlık sorgulama sistemi var ki neredeyse her İOLP öğrencisi sisteme girip devamsızlıklarını kontrol edebilecek. Aslında sistem basit fakat birkaç gereksiz şey yüzünden çoğu kullanıcı düzgün bir şekilde girip devamsızlıklarını öğrenemiyor veya öğrense de bu bir işkenceye dönüşüyor. Bu bahsettiğimiz iki şey sisteme giriş için açılır pencereler (Pop-up)ve bir captcha.

Öncelikle baş belamız olan bir açılır pencere iznimiz var. Çünkü Devamsızlık Sorgulama sayfasına girdiğimizde farklı bir sorgulama penceresi açılıyor ve ilk sayfa ana sayfasına yönlendiriliyor. Sisteme girebilmek için kötü ünlü bilinen açılır pencerelere  izin verilmesi gerek. Bu açılır pencereli sistem çok kötü ve de gereksiz olmuş. Ne olurdu sanki sorgulamayı normal bir sayfada yapsalar. Öncelikle bu şekilde sorgulama yapabilmek için açılır pencerelere izin vermek gerek. Bunu kullandığımız tarayıcıya göre aşağıdaki gibi yapabiliriz.

Internet Explorer: Internet Explorer’da açılır pencere engelleyicisini devre dışı bırakmak için Menü Çubuğu‘nda Araçlar > Açılır Pencere Engelleyicisi > Açılır Pencere Engelleyicisini Kapat yolunu takip ediniz. Bundan sonra tüm açılır pencereler açılacak.

Firefox: tarayıcılarda açılır pencerelere izin vermek için üst menüdeki Araçlar > Seçenekler > İçerik > Açılır Pencereleri Engelle seçeneğindeki tik işaretini kaldırın. İsterseniz aynı seçeneğin tam karşısındaki Ayrıcalıklar butonuna tıklayıp açılır pencerelere izin verilmesini istediğiniz sitelere iolpogr.anadolu.edu.tr adresini ekleyerek sadece bu sitedeki açılır pencerelerin açılmasını sağlayabilirsiniz.

Opera: tarayıcılarda açılır pencerelere izin vermek için Araçlar > Hızlı Özellik Değiştirme > Açılır pencereleri kabul et seçeneğini seçiniz. İsterseniz Opera’da da site tercihlerini ayarlayarak sadece bu adresteki pencerelerin açılmasını sağlayabilirsiniz.

Açılır pencerelere izin verip devamsızlığınızı sorguladıktan sonra tarayıcınızın açılır pencere engelleyicilerini yine etkinleştirmeniz güvenliğiniz için tavsiye edilir. Bunun için tarayıcılara göre şu sekme sırasını takip edin takip edin.

Internet Explorer: Araçlar > Açılır Pencere Engelleyicisi > Açılır Pencere Engelleyicisini Aç

Firefox: Araçlar > Seçenekler > İçerik > Açılır Pencereleri Engelle seçeneğine bir tik koyun.

Opera: Araçlar > Hızlı Özellik Değiştirme > Açılır pencereleri engelle

Diğer işkence aletlerinden biri de sorgulama sayfasındaki captcha. Her sorgudan önce bu captchayı yazmanız gerekiyor. Tabi bazen de anlaşılamayacak kadar karışık olmuyor değil. Bu durumda da bir hata alıyorsunuz ve tüm işlemi tekrardan yapmanız gerekiyor. Buna karşı tek alternatif çözüm tarayıcı olarak kullanmak. Opera sanırım önbellek ayarları sebebiyle her seferinde aynı captcha grafiğini gösteriyor. 😀

Aslında çok basit bir sistem fakat neden kullanıldığını anlamadığım bu açılır pencere yöneticisi ve hiç sevmediğim captcha grafikleri yüzünden bu bir zaman kaybına dönüştürülmüş durumda. Peki hayatında ilk kez açılır pencere engelini açmak zorunda kalanlar ne yapacak? 😀