MİLRES Projesi

____________________________________________________________________

AKP dönemi başladığından beri pek çok kesim tarafından beğenilmese de bir kısım ekonomik politikalarının sonucunda ülkede yapılan yatırımlar iyi kötü artmış durumda. Her tarafa yeni bir şeyler yapılıyor. Ama burada yapılan çoğu şeyde de yabancı yani ithal malzeme kuruluyor. Bunda önemli bir mesele de enerji sektöründe ve yenilenenilir kaynaklarda. Hepsi yurtdışından malzeme alınarak kurulan bu sistemler konusunda bir miktar gelişme var. MİLRES Projesi adında bir proje ile en azından rüzgar türbinlerinin yurtiçinde üretilmesi sağlanacakmış.

MİLRES Projesi ile imal edilecek ilk türbin 2013 yılında İstanbul’da Terkos Gölü kıyısında devreye girecekmiş ve elektriğini İSKİ kullanacakmış. 60 metrelik direğe kurulacak sistem 30 ton ağırlığında olacakmış ve ilk başta 500 KW daha sonraları da güncellemeler ile 2.5 MW enerji üretecekmiş.

Türkiye için büyük bir adım, çünkü bu ülkede yapılan neredeyse her yatırım; dışarı giden paralar demek. Neredeyse her şeyi yurt dışından alıyoruz. Yavaş yavaş her sektörün bir yurtiçi üretici grubu da çıkıyor ama daha yaygınlaşması ve daha fazla sektörlere el atması gerek bu grupların.

Konu ile ilgili şu haberi de okuyabilirsiniz:
Zamları millî rüzgâr türbini önleyecek

Ha haberde dendiği gibi bu sistemin zam falan önleyeceği yok. Bunun pek çok sebebi var. Mesela Almanya geçenlerde rüzgar enerjisi üretiminde rekorunu falan kırmıştı ama, stabil olmayan rüzgar hızından dolayı ortaya çıkan sorunlar da çok konuşulmuştu. Bunlar belli yerlerde elektrik kesintilerinin sanayide sebep olduğu sorunlar ve stabiliteyi sağlamak için satış yapamasa da çalışmak zorunda bırakılan doğal gaz santralleri gibi şeylerdi. Yani rüzgar santrali temiz enerji üretebilsin diye rüzgardan dolayı olabilecek dengesizlikleri aşmak için de çalışan doğal gaz santrallerinin ikisi de çalışmaları için para istiyor doğal olarak gibisinden şeyler…

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz