Örnek İsrail!

____________________________________________________________________

İsrail’den ne örnek olabilir. Dün geceden beri İsrail’in yardım gemilerine saldırısı konuşuluyor. Yatmadan önce sabaha gemilere saldırılmış bir şekilde uyanmasam diye tivitlemiştim, tam o zamanlarda da zaten gemiden canlı yayın kesilmiş, olan da olmuştu… Alçak İsrail alçaklıklar yapmaya devam ediyor. Yıllardır zaten Filistin’e yaptığı mantıklı bir şey yok. Ama adamlar bir şeylerine güveniyorlar ki bu kadar yüzsüzlük ve vurdumduymazlık yapabiliyorlar. Bu güvendikleri şeylerden biri teknolojileri olmasın. Kabul edin, adamlar teknolojinin zirvesinde.

Burada İsrail’in yaptıklarını falan tartışacak değilim, zaten bunların yanlışlıklarını herkes biliyor. Ancak dikkat çekmek istediğim bir nokta var ki adamlar teknolojik olarak gerçekten ilerlemişler. Biz hacı hoca hurafeleri, türban davaları, açılımlar, uğraşıp duralım, adamlar ise teknolojide eğitimde zirvelere çıksınlar.

Bulduğum birkaç bilgiyi Twitter’a yazacaktım da yazdıktan sonra baktım birkaçtan daha fazla oldular buraya da toplu olarak alayım dedim.

İsrail nüfus başı akademik derece sayısında Dünya’da ilk üçte imiş. İsrail 2002 yılından beri beş Nobel Ödülü alan bilim adamı yetiştirmiş ve bilimsel yayınlar alanında da baya zenginmiş… Kişi başı kök hücre çalışması araştırmalarında da 2000 yılından beri Dünya birincisi imiş İsrail. İsrail üniversiteleri de Dünya’daki en iyi ilk yüz üniversite arasındaki üniversitelerden. İsrail uzay bilimlerinde de geçen yıl 20 ülke arasından Thomson Reuters ajansı tarafından ikinci seçilmiş… 1988’den IAI (Israel Aerospace Industries) tarafından 13 ticari, araştırma ve casus uydu dizayn edilmiş, çoğu da İsrail’den fırlatılmış…

Güneş enerjisi konusunda da İsrail çok ileride ve güneş enerjisi şirketleri de Dünya’da birçok farklı yerde çalışıyormuş… İsrail’deki evlerin %90’ı su ısıtmak için güneş enerjisi kullanıyormuş ki Dünya’daki en yüksek oran… Ondan sonra su koruma ve jeotermal enerjide de dünya lideri konumdalar.

Intel ve Microsoft ilk deniz aşırı araştırma merkezlerini İsrail’e kurmuş, Türkiye’ye değil. Hani şu bilgisayarınızın, cep bilgisayarınızın içindeki Intel işlemciler varya, onların dizaynı da belki burada yapıldı. Intel’in bazı IDC konferansları da burada yapılıyor. Şu an yani Intel’in işlemcilerinin büyük kısmı burada dizayn ediliyor. Microsoft neler yapıyor onu bilmiyorum, araştırmadım pek. Ama bunlar da tek bu kadar değil, araştırırsanız daha birçok teknoloji şirketinin orada fabrikası olduğunu görebilirsiniz.

Daha uzun da yazmayacağım. Bunlar normal bir insana zaten ders vermeye yeter. Ne kadar konuşursak konuşalım, adamlara küfür edelim, adamlar bir kez eğitime ciddi önem vermiş ve yapmış, eğitmiş. Bunun sonucunda da teknolojik olarak gelişmiş, bilimsel araştırma yapmışlar, bilimsel ve teknolojik olarak gelişmişler.

Bizse konuşmuş konuşmuş konuşmuş, bilmediğimiz şeylere çene çalmış, saçmalamış durmuş, zaman kaybetmişiz. Uyan Türkiye, İsrail’e bir bakın, biraz örnek alın da siz de öyle yerlere gelin… Uzaktan adamların ürettiği işlemciyi kullanarak adamlara küfür etmek kolay… 😀

4 Yorum

 • Yazan: enes, 4 Haziran 2010 @ 8:36 am

  Merhaba, Ferhad bey. Toplumlar bireylerden oluştuğu için, bir toplumdaki iyi ahlaklı ve çalışkan insanların sayısı arttıkça o toplumda ileriye gider. Bizim türk toplumunda son bir kaç asırdır kendi şahsi menfaatini milletin menfaatinin önüne koyan, başkalarının başarılarını takdir etmek yerine onları kıskanan ve başka türlü ahlaksızlıkları yapmaktan çekinmeyen insanların ortaya çıktığı ve bu tür insanların sayısının da günden güne arttığı görülmektedir. Bundan ötürü, biz dolaylı olarak kendimize zarar vermiş oluyoruz. Ancak, ümitsizliğe düşmeyerek,en başta kendimizin nasıl bir insan olduğunu düşünmeliyiz.

 • Yazan: FeRHaD, 4 Haziran 2010 @ 1:35 pm

  Kesinlikle, ben de zaten buna dikkat çekmek için yazmıştım yazıyı. Adamlar tamam kötü, katiller falan ama şu an günlük hayatımızda çok işimize yaradıkları da bir gerçek. 🙂 Çünkü bizden teknolojik ve eğitim olarak öndeler, bizim de en az onların seviyesine gelmemiz gerekli.

 • Yazan: E. Ali, 6 Haziran 2010 @ 3:21 pm

  Yazına katılıyorum. Atatürk demiş ki “kendimizi artık dev aynasında görme huyundan vazgeçelim” ama bu huyumuzu hiçbir zaman terk etmemişiz. Uyuşuk, nanemolla, düşünmeyi okumayı araştırmayı hiç sevmeyen bir milletiz. sen dini meselelere dikkat çekmişsin bu yaklaşımında da “dinin geleneksel motiften başka türlü görülememesi” açısından çok haklısın. samimi dindar insanlarımız bile çoğunluğu henüz dini “kendisine ait töre unusuru gibi bir şey” olmaktan başka şekilde anlayamaz haldeler. islam dini kuran’a bakarsak insanoğlunu hep bilime teknolojiye ısrarla teşvik ediliyor.
  Kendisine benzemeyini hor görme küçük görme ve düşmanca tavır alma huyundan ibaret olan küçük köy zihniyeti bizde sağcısıyla solcusuyla şeriatçısıyla bütün ulusun ortak kültürü olmuş. genel olarak dindarlık yönümüz sahte ve bozuk. Bunun gibi solcularımızın solculuğu da aynı şekilde sahte ve bozuk. Kökten gelenekçi sağcılara milliyetçilere hiç değinmiyorum. Bütün bu körlüklerden kurtulacağız inşallah ama daha çok zaman var.

 • Yazan: FeRHaD, 6 Haziran 2010 @ 3:32 pm

  Daha çok zaman olduğu kesin. Sadece din değil, diğer meselelerde de aynıyız. Mesela adalet, eşitlik, tüm insanlar eşittir diye konuşanlar bile bu olaylarda Yahudi’lere küfür etmeye, her PKK olayında kürtlere küfür etmeye; kendini aydın kabul edenler AKP’ye oy verenleri aşağılamaya devam ediyor. Halbuki buna karşı bir şey yapmadan bunun böyle olacağını düşünmüyorlar mı, düşünseler de yapılabilecek bir şey varsa başkaları mı yapsın diyor bilmiyorum. Ama olan boş boş insanların bile kendini bir şey sanması, bununla övünmesi. Halbuki kendilerine bile faydaları yok…

Bu yazıya bağlantılar

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz