Etiketli yazılar: İşlemciler

Qualcomm böcek sirki jeneratörü

Qualcomm, Snapdragon işlemcilerinin düşük güç tüketimlerini göstermek amacıyla bir video hazırlamış. Video gerçeği ne kadar yansıtıyor bilinmez ama ilginç bir video olmuş. Sirk benzeri oyuncaklara bağlı jeneratörler, oyuncakları hareket ettiren böcekler tarafından döndürülerek elektrik üretiliyor ve bir telefonun bataryası şarj ediliyor.
Devamını oku »

Teknolojide deprem

Japonya depremi görülmüş en şiddetli depremlerden biri. Japonya depremlerle yaşamayı bilen bir ülke olduğundan sonucunda yıkılan binalarla fazla can kaybı olmasa da ada ülkesi olması sebebiyle gelen tsunamiden oldukça fazla kayıp verdi. Tabi Japonya’nın teknoloji için de önemli bir nokta olduğunu unutmamalı. Japonlar teknolojide üst seviye yerlerdeler ve depremin teknolojik ürün üretimini etkileyebileceği söyleniyor. Devamını oku »

Marvell PXA978 ve Marvell Kinoma platformu

Marvell PXA978’i duyurdu, 1.2 GHz hızında, GPU, video hızlandırıcı, iletişim işlemcisi içeren bir mobil işlemci. Devamını oku »

1,5 GHz, üç çekirdekli ARMADA 628 uygulama işlemcisi

Marvell mobil işlemci olayına Intel’den satın aldığı XScale bandı ile girmişti. Intel XScale serisi işlemciler yüksek frekansları ve WMMX yardımcı işlemcileri ile özellikle Windows Mobile işletim sistemli akıllı telefonlarda ve farklı araçlarda kullanılıyordu. Tabi sonrasında Qualcomm’un daha ucuz ve özellik süslü işlemcileri piyasada daha çok duyulmaya başlasa da Marvell da hala rekabet içinde ciddi bir yere sahip ve son duyurduğu ARMADA 628 işlemcisi ile de ciddi bir yer hedeflediğini görüyoruz. Devamını oku »

Hindistan öğrenciler için 35$’lık dizüstü bilgisayar geliştiriyor

Hindistan 35$ değerinde dizüstüler geliştirmeyi planlıyor. Hedef kitle ise ilkokuldan üniversiteye kadar geniş bir öğrenci kitlesi.

Hintlilerin dizüstüleri.

Hintlilerin dizüstüleri.

Devamını oku »

İlk 1 GHz mobil işlemci?

Cep bilgisayarı ve akıllı telefon dünyasını takip eden ve bunlardan birini kullanan çoğu kişi ilk 1 GHz hızdaki ARM tabanlı SoC mobil işlemcinin Qualcomm Snapdragon olduğunu bilir! Aslında sadece bildiğini sanır. 🙂 Çünkü ilk 1 GHz ARM tabanlı SoC işlemci Intel/Marvell PXA320’dir. 😀 Devamını oku »

Ekransız Windows CE navigasyon cihazı

Springteq WeGo MiniŞimdi tanıtacağım cihaz ekransız bir Windows CE işletim sistemli navigasyon cihazı. 🙂 Ekransız dediğim tabii ki size her şeyi seslenerek anlatıyor demiyorum, sadece kendi üzerinde ekranı yok. Bunun yerine görüntüyü aracın camına projeksiyon sistemiyle veriyor ve siz de oradan yansıyan görüntüyü görüyorsunuz. 😀 Sonuç daha büyük bir görüntü alanı. Devamını oku »

Texas Instruments 1 GHz ARM SoC işlemcilerini duyurdu

Sitara - Texas InstrumentsARM tabanlı mobil işlemcilerde 1 GHz sınırı ticari olarak ilk Qualcomm’un Snapdragon işlemcileri ile aşılmıştı. Sonrasında da Apple A4 vs. farklı işlemciler çıktı. Şimdi de Texas Instruments (TI) 1 GHz ARM SoC işlemcilerini duyurdu. Devamını oku »

HTC HD2 yanarsa… :)

Teknoloji dünyası iyi de ne yazık ki kusursuz değil. Ara sıra problemler çıkardığı da oluyor. Mesela o 1.5oo TL değerindeki cep bilgisayarınız elinizde film izlerken alev alev yanmaya, tamam abarttım, erimeye başlayabiliyor. İşte burada da eğlence bitiyor. 😀 Devamını oku »

Qualcomm çift çekirdek 1.2 GHz Snapdragon işlemcileri

Qualcomm çift çekirdekli 1.2 GHz Snapdragon işlemcilerini üretmeye başladığını duyurdu. Qualcomm biliyorsanız ilk sürüm Snapdragon işlemcileri ile 1 GHz hızda ve bu hızı aşabilen ilk cep telefonu işlemcileri olarak üretmiş ve bunlar çeşitli cep bilgisayarı ve akıllı telefonlarda kullanılmıştı. Devamını oku »