“?ref=” nedir, nasıl kurtulunur?

____________________________________________________________________

Belirtiler

1 – İstatistiklerinizi incelerken www.sitenizinadresi.com/?ref=yabancısiteadresi.com gibi sitenizde olmayan sayfalara ziyaretçi geldiğini mi görüyorsunuz.

2 – Bu adresi kendiniz girdiğinizde 404 gönderen bir hata sayfası çıkmıyor veya bir yönlendirme yapılmıyor.

3 – Google’da “site:sitenizinadresi.com ref” şeklinde arama yapınca ?ref= ile biten birçok indeksli sayfa görüyorsunuz.

Teşhis

Sitenizin sağlığı biraz tehlikede. Siteniz üzerinden yaşayan ciddi asalaklar var.

Bunun temel zararı arama motorlarını siteniz üzerinde bir sayfanın farklı kopyalarının bulunduğuna ikna edebilmesidir. Bundan sonra da Google gibi sitenizin değeriyle ilgili sorgulamalara başlar, ve ?ref= şeklinde sayfalar biraz fazla ise sitenize kötü bir değer biçebilir. En kötü sonucu da kopya içerik yasağı ihlali sebebiyle sıralamalarda düşmenizdir.

Tam olarak ?ref= ile ilgili değil ama kopya içerik yüzünden sıralaması düşen bir ticari site biliyorum. Bir terimde devamlı olarak 5. sırada görünürken yaptığı ufak bir yanlış sonucu 30. sıraya fırladı ve ne yaptıysak da düzelmedi. En sonunda da 2000 Euro gibi bir fiyata yabancı bir uzmanıyla anlaşıldı ve site ile ilgili herşey yenilendi, yeni linkler vs. alındı ve Google’a yeniden eklenme isteği ile uzman yaklaşık 5 ay sonra siteyi eski haline getirebildi. Bu örnek nedeniyle ?ref= konusu biraz tahlikeli.

Bu ?ref= in tam olarak ne mantıkla kullanıldığını bilmiyorum ama çeşitli kötü amaçları var. Öncelikle dikkat ederseniz ?ref= kısmından sonra yazan adresler hiçbir zaman kaliteli hitli sitelerden biri olmaz. Örneğin: Ali‘nin bana gönderdiği örnekteki site Alexa sıralamasında 21 milyondu. Sitemin 100’den az ziyaretçi aldığı günlerde bile 1 milyon 200’den aşağı düşmemiştim. Anlayın artık o sitelerin durumlarını. Sitenize bu şekilde link vererek vs. bir şekilde sitenizden prim yapıyorlar. Sanki size ziyaretçiyi onlar göndermiş gibi davranıyor ama sizin bununla ilgili bir çözümünüz olmadığı için siteniz buna hazırlıksız yakalanıyor.

Mesela sitenizde son ziyaretçilerinizin geldikleri siteleri gösteren bir yapı olabilir. Bildiğim kadarıyla ?ref= bu tür yapılarda sitenize ziyaretçi gelen adresi belirtmek için kullanılabiliyor. Sistem bu adresi alıp örneğin sayfanıza koyup bir de linkini koyuyor. Bu tabi mantıklı bir kullanım, bunun dışında Google’a daha ne kadar kötü etkileri olabilir bilmiyorum ama kesinlikle var.

Zaten Google’da ilgili aramalar yaparsanız da hakkında fazla bilgi bulamayacaksınız, çünkü kendileri BlackHat SEO denen hileli işlerin en derinlerinde olanlarındandır.

Tedavi

Bu durumdan kurtulmak basit. Tek yapmanız gereken böyle bir ?ref= ile sitenize gelindiğinde bu sayfayı iyi bir yere 301 ile yönlendirmek veya 404 gönderilmesini sağlamak. İlk yöntem daha iyidir.

Yönlendirmede özellikle PHP siteli blogcular dosyası ile yönlendirmeyi tercih etmeli. Çünkü blogcular sık tema değiştirdiklerinden sunucularında kalıcı bir çözümlerinin olması daha iyi olur. ?ref= ile gelen ziyaretçileri ana sayfanıza yönlendirmek için şu kodu .htaccess dosyanıza yapıştırabilirsiniz.

RewriteCond %{THE_REQUEST} \?(ref=.*)?\ HTTP [NC]
RewriteRule .? http://www.siteadresi.com/%{REQUEST_URI}? [R=301,L]

Eğer blogumun temasını sık değiştirmem, .htaccess dosyasından korkarım vs. diyorsanız şu alttaki kodu sitenizin sayfalarının en üst kısmında çalışacak şekilde bir yere koymalısınız. Örneğin; WordPress’te temanızın header.php dosyasına. Kodda başlangıçtaki “?php” kısmını sadece ?php olarak değiştirin.

<"?php" if(strpos($_SERVER['REQUEST_URI'], "?ref=") ) { header( "Location: index.php" );die(); } ?>

Benzeri şekilde ASP, JSP gibi sistemlerde de bir yönlendirme kodu hazırlayarak bu hastalıktan kurtulabilirsiniz. ( Denedim ama pek bilgim olmadığından emin birşeyler çıkaramadım ortaya. 🙂 ) Yapmanız gereken ziyaretçinin geldiği adres içinde ?ref= var ise bu ziyaretçiyi 301 ile ana sayfanıza veya ?ref= öncesi sayfaya yönlendirmek.

İşe yarar mı diyorsanız, yaramaz ya diyorsanız BURAYA TIKLAYIN, size canlı kanıt. 😀