Turkcell’in çekim gücü

____________________________________________________________________

Turkcell, diğer kablosuz firmalarının hizmetlerinin rekabetini sağlamak amacıyla pahalı hizmet vermek zorunda olan bir kuruş. Bu bağlamda, çekim gücü de kullanabileveği argümanlardan biri. 

Bir en fazla 30 KM mesafeden hizmet verir. Bunun ötesi mümkündür ama TDMA’de müşteriye gidip gelen sinyalle ilgisi olmadığından sağlıklı bir iletişim yolu değildir.

Evimde normalde iyi çekmez, bu sebeple yakılardaki direkler dururken çevre köylerin baz istasyonlarından sinyal alır. Bu durumla ilgili de cep telefonuna gelen CB Msg(50) bazen ilginç şeyler çıkarabiliyor ortaya. Mesela cep telefonum arada 42 KM mesafedeki Hasbuğa köyünden, bazen de 60 KM mesafedeki İslambeyli baz istasyonunda hizmet alıyor. Bkz. Turkcell’in çekim gücü. 😀

40 ve 60 KM her ne kadar sistemi için uzak mesafeler olsa da ciddi anlamda iletişim için kullanılmadıklarında telefona bağlanacak baz istasyonu görevi görebiliyorlar. Tabi iletişime geçilirken sinyal seviyesini yükselttiğinden daha yakındaki baz istasyonlarına da bağlanıp kurtulabiliyor.

Turkcell 58 KM mesafeden çekebiliyor! :D

58 KM mesafeden çekebiliyor! 😀

de keşke böyle çekse. Kafay yiyor telefonlar evde 3G sinyali görünce.