Yeni İnternet gezginimiz Vivaldi

____________________________________________________________________

Bilgisayarla tanıştığım ilk yıl Opera İnternet gezgini ile de tanışmıştım. O zamanki Internet ExploDer 6’ya göre daha performanslı ve hızlı idi. O zamandan beri de Opera kullanır dururum. Gerek performans olarak beğeniyorum, gerek de telefondaki Opera Mini ve Opera Mobile ile uyum ve eşitleme kolaylıklarından, gerek de bu sektörde ilkler getirebilmiş bir firma olmasından vs. Yalnız Opera 12 sürümünden sonra Opera biraz yoldan çıkmaya başlamıştı. Altyapısı Chrome’laştıkça diğer özellikleri de piyasadaki diğer ağ gezginleri ile aynılaşmaya başlamıştı. Bu durumda da fark olarak pek bir şey kalmamıştı geri. Sonradan Opera kurucularından Jon Stephenson von Tetzchner Opera’dan ayrıldıktan sonra Vivaldi adında bir ağ gezgini geliştirmeye başlamıştı. Arada sırada betalarını denedim ama verimli olmamıştı. Sonunda ilk Vivaldi 1.0 sürümü yayınlandı ve şu anda bu yazıyı Vivaldi 1.0 ile yazıyorum, yazdım… 🙂

Genel olarak Opera kullanmaya devam ediyordum ama az önce Donanımhaber forumda bir hantallık yaşamaya başlaması sonucu açık olan tüm sekmeleri yan masaüstündeki Vivaldi ağ gezgininde açtım ve Opera’yı kapattım. Şimdilik Vivaldi’yi denemeye başladım ve ihtiyacım olmadıkça da Opera açmamayı düşünüyorum. Bakalım 10 yılı aşkın Opera serüvenim burada bitecek mi? Zamanında Opera’dan iyi bir tarayıcı olamayacağına inanırdım, varmıymış göreceğiz. Gerçek manada henüz Opera bırakmam söz konusu değil, mobilde tartışılmasız bir üstünlüğü var Opera’nın. Gerek mobili gerek 96 kbit ile İnternet’e girmemi sağlayan minisiyle.

Vivaldi 1.0

Vivaldi 1.0

Peki Vivaldi’de neler var? Sekme gruplama gibi sekmelerle ilgili özellikler, oturumlar, özlediğimiz notlar özelliği, özlediğimiz yan panellerin web paneli adında yeni modelleri. Sayfa renklerine göre değişen sekme teması vs. görsel süslemeleri var. Ayrıca Opera’da bulunan hemen her özellik de var zaten. Olmayanlar için ise Chrome uzantıları kullanılabiliyor yine. Bu arada Linux kullanan biri olarak Linux ve Mac sürümlerinin de olduğunu belirtmek gerek.

Şimdilik en önemli eksiğim mobil tarayıcı ile Opera Link benzeri bir eşitleme özelliği. Ayrıca Opera’daki Turbo fonksiyonu ile engelli sitelere bile kolayca girilebiliyor, yavaş bağlantılarda da sayfa verimli bir şekilde kullanılabiliyor ya da aşırı Flash içerikli sayfalar kasmadan kullanılabiliyordu. Bunun şimdilik gelmesi söz konusu değil sanırım. Opera’yı bırakmak için pek acelem yoktu ama o Opera’daki enlık kasmadan sonra aldığım anlık bir karar diyelim. Şimdilik performans olarak mükemmel olduğu söylenemez, eksikleri var ama zamanla mükemmelleşecektir. Bakalım sonuçları nasıl olacak!..

Vivaldi detaylarına Vivaldi 1.0 basın bülteninden ulaşabilirsiniz.

Vivaldi’yi siz de indirebilirsiniz.

Vivaldi Türkiye sitesi.

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz