Bazı yamyamlık faliyetleri

____________________________________________________________________

Yaşamış bazı yamyam kişileri ve yaşanmış yamyam olayları. Dünya’da herkes vejetaryen olsa hiç yamyam olmaz mıydı?

Alfred Packer
Amerikalı altın arayıcısı Packer yamyamlıktan yargılanıp mahkum oldu. Şubat 1874’te Colorado dağlarına 5 kişiyle birlikte altın aramaya gitti. İki yıl sonra tek başına döndü.

Yanındaki kişiler sorulduğunda Alfred Packer hepsini meşru müdafaa sonucu öldürdüğünü söyleyip hayatta kalmak için yediğini söylemişti. Hikayesine inanılmadı ve iki ayrı itiraf kağıdının imzalanması sağlandı. Packer daha sonra 40 yıl hapse mahkum oldu. Bu ceza ABD tarihinin o dönemki en uzun hapis cezası idi.

Albert Fish

Yamyamlığı ile dehşete düşüren Fish ayrıca bir seri katildi. Manhattan’da 10 yaşında bir kız çocuğunu kaçırıp öldürerek adını duyurdu.

Bu cinayetten 6 yıl sonra kız çocuğunun ailesine mektup yazarar cinayetin detaylarını anlattı. Mektubu inceleyen polisler Fish’in izini sürüp tutukladı. 16 Ocak 1936’da da Fish idam edildi.

Devrimci Birleşik Cephe (Revolutionary United Front-RUF)

Sierra Leoneli grup 1990’ların sonunda merkez hükümeti devirmek için kanlı bir ayaklanma başlattı. RUF elmas madenlerinin kontrolünü ele almak için Sierra Leone’nin taşralarında terör estirdi.

Çocukları zorla askere alan grup düşmana karşı da acımasızdı. Aralarında BM çalışanlarının da olduğu birçok insan RUF’un yamyam faaliyetlerine kurban gitti.

Issei Sagawa

Paris’te İngiliz Dili ve Edebiyatı eğitimi alan Sagawa 1981’de çalıştığı bir editörü öldürüp iki gün boyunca yedi.

Fransız polisi tarafından tutuklansa da delilik iddiası sebebiyle ancak sınır dışı edilmek zorunda kalındı.

Bir evrak hatası sebebiyle kaldığı akıl hastanesinden elini kolunu sallayarak çıkan Sagawa bugünlerde özgür bir adam olarak yaşamını sürdürüyor.

Mauerova ailesi
Yamyamlık bazen bir aileye de özgü olabiliyor. İlginç örneklerinden biri de Çek Cumhuriyeti’nden Mauerova ailesi. 8 ay boyunca Mauerova ailesinin iki erkek çocuğu ailenin diğer üyeleri ve akrabalarından şiddet görüp öldürüdü ve yendi.

Tesadüfi olaylar sonucu polis ailenin sırrını ortaya çıkardı. Aileden 6 kişi mahkum oldu.

Armin Meiwes
Almanya’nın Roteburg kentinde yaşayan Meiwes hastalıklı bir kişilik olarak tanınıyordu. 2001’de “katledilecek ve yenecek 18-30 yaş arası iyi görünümlü insanlar arıyorum” diye internete ilan verdi.

Şaşırtıcı derecede ilana çok sayıda cevap aldı. Meiwes daha sonra işlediği bir cinayeti videoya bile kaydetti. Meiwes müebbet hapise çarptırıldı.

Andrei Chikatilo
Ukrayna vatandaşı Chikatilo seri katil ve tecavüzden hapse girdi. Göz altındayken toplam 50 cinayeti itiraf etti. Kurbanları ile önce arkadaş olan Chikatilo sonra onları öldürüp yedi.

Chikatilo bu eylemlerinden haz duyduğunu da söyledi. Şubat 1994’te idam edilen Chikatilo tutuklanana kadar aralıksız cinayetler gerçekleştirdi.

Jeffrey Dahmer
Amerikalı seri katil Dahmer aynı zamanda nekrofili ve yamyamlığı ile de tanınıyor. Evine davet ettiği genç erkekleri alkol ve uyuşturucu ile uyuttuktan sonra katletmesi ile tanınıyor.

Kurbanlarını öldürdükten sonra üzerilerinde deneyler yapan Dahmer 15 cinayetten sayısız müebbet cezasına çarptırıldı. 1994’de hapishanede öldü.

Batı Karayip Kızılderili kabileleri
Modern zamanların ilk kaydedilen yamyamlık olayına Kolomb’un keşiflerinden sonra rastlandı. Bunun Avrupa’daki etkisi ise büyük oldu.

Kızılderililiği yamyamlıkla özdeşleştiren Avrupalılar Kuzey Amerika’daki Kızılderili kültürünü büyük ölçüde yok etti. Ayrıca kitle katilamı ve kölelik de yüzyıllar boyunca sürdü.

Stella Maris Koleji Rugby Takımı
Bu rugby takımı 1972 yılında bir maç için uçakla Şili’nin Santiago kentine uçuyordu. Yoğun tipi ve pilot hatası yüzünden uçak Ant Dağlarına düştü.

11 gün boyunca kayıp 45 kişi arandı. Fakat bulunamayınca tüm yolcular ölü sayıldı. Hikayenin sonrası ise inanılmaz. Takımdan kalan 16 kişi dağın zirvesinde iki ay boyunca ölümcül koşullarda yaşamayı başardı.

Hiçbir yiyecek ya da suyun olmadığı bu ortamda, iki ay boyunca, takım üyesi 16 kişi ölen arkadaşlarını yiyerek hayatta kaldı.

Böylesi de var!
Yeni Zelanda’da yaşayan Maori kabilesi yamyamlık tarihinin en özgün örneklerinden biri. 1809 yılında Maori savaşçıları Avrupa’dan gelen gemiye saldırdı. Amaçları kabile şefinin oğluna kötü davranan Avrupalılar ı cezalandırmaktı.

Bu saldırı sonucu Maori’ler 66 kişiyi gemide öldürüp ölüleri ve canlıları kayıklara doldurup yemek üzere kıyıya getirdi. Birkaç şanslı Avrupalı saklanarak bu ölümcül kayık yolculuğundan kurtuldu.

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz