Bir Türk bilgisayar oyunu: Boğaz Harbi

____________________________________________________________________

Bilgisayar oyunu piyasası Türkiye’de pek olmasa da dışında ciddi paralar dönen bir piyasadır. Tabi bizim müslümanım deyip her tür kul hakkını helâl deyip yiyen vatandaşlarımız sağolsun, bu piyasanın bizde payı pek olmaz. Zaten bu durum dolayısıyla da oyunlar ülkemizde on kat daha pahalıdır, 100 kaçak oyunun ücreti bir kişiden alınmaya çalışılmaktadır. 🙂 Neyse, son yıllarda yavaş yavaş bu piyasaya da el attığımızı görüyoruz. Bunlardan biri de Çanakkale savaşı ile ilgili Boğaz Harbi oyunu.

Boğaz Harbi oyunu 2 Temmuz’da duyurulmuş bir Beta sürümü oyun. Tema dediğim gibi Çanakkale Savaşı. sitesinin Hakkımızda sayfasında zaferlerimizin Dünya’ya da tanıtılması konusunda gerçekten güzel şeyler yazıyor. Bu tür savaşlar hakkında tonla oyunu vardır yabancıların, ister haklı olsunlar, ister haksız. Neredeyse yenildikleri savaşları bile etkileyici bir şekilde dijital olarak yenerler. 🙂 Bu da bu açıdan oldukça güzel bir oyuna benziyor.

Boğaz Harbi

Boğaz Harbi

bir 3D (3B – 3 boyutlu) FPS (First Person Shooter- Birinci Şahıs Nişancı) oyunu. Yapımında Torque Game Engine Advanced adlı oyun motoru kullanılmış. Visual C++ ile Visual Studio 2008’de geliştirilmiş ve Autodesk Studio Max ile modellemeler yapılmış. Oyunun hem 32 Bit hem de 64 Bit Windows işletim sistemli bilgisayarlar için desteği var.

Boğaz Harbi sitesinin Resimler sayfasından ekran görüntülerine ulaşabilirsiniz. Çok başarılı bulmayabilirsiniz, ama kesinlikle fena değil. Bir de bu oyunun işinde uzmanlaşmış bir şirket tarafından değil de üniversite mezunları tarafından geliştirildiğini aklınızda bulundurun. Videolar sayfasında da oyunun tanıtım videolarını bulabilirsiniz.

Beta olduğu için şu an ücretsiz. İleride tam sürümü de çıkacaktır, umarım 10 TL’den çok fazla bir fiyatta satılmaz ki, satılırsa fazla alıcı bulacağını sanmıyorum.

Oyunun sitesine buyrun (indirmek için siteye üye olmalısınız). Counter ve Call of Duty’ye bir Türk alternatifi hem. 🙂

Ayrıca sponsoru Inovasyon Merkezi imiş, bilginize.