Opera’da BitTorrent Paylaşım Hızının Düşürülmesi

____________________________________________________________________

Opera tarayıcının uzun zamandır torrent desteği var. Bu sayede kolayca torrent ağlarından dosya indirip gönderebiliyorsunuz. Tabi ADSL kullanıyorsanız torrent gönderme sırasında indirme hızınız yavaşlıyor. Bundan Opera kullanırken nasıl sakınabilrisiniz?

Torrent ağları güncel olan video, müzik, program vs. neredeyse herşeyi bulabileceğiniz P2P paylaşım ağları. Bu ağlarda bir veriyi indirirken aynı zamanda da gönderiyorsunuz. Bu da ağın temel çalışma prensibi. Opera tarayıcısının da bir süredir .torrent dosyaları için desteği var. Bu sayede tarayıcımdan çıkmadan istediğim torrent dosyasını indirmeye başlayabiliyorum. Yalnız bu ağın bir dezavantajı bilgisayarınıza indirilen veriyi paylaşırken yani diğer kullanıcılara gönderirken hızınızı yavaşlatarak İnternet’te sörf yapmanızı güçleştirmesi.

Aslında sadece Opera’nın torrent aktarımları çalışıyorken pek problem olmuyor. Mesela 1024/288 ağda 110 110 KB/s hızda indirirken 28 KB/s hızda da veri gönderebiliyorsunuz. Bunu Opera kendisi ayarlayaibliyor. Ancak indirme sırasında İnternet’te sörf yapıyorsanız bu durumda torrent bütün bant genişliğinizi yemeye çalıştığından problemlerle karşılaşabiliyorsunuz. Özellikle gönderilen paketlerin sağlam gidip gitmediğinin kontrolü gibi teknik nedenlerle sörf keyfiniz iyice kaçıyor.

Opera’da torrent paylaşırken sörf yapma keyfinizin bozulmaması için yapmanız gereken şey gönderme hızınızı düşürmek. Aslında gönderme işlemini kesmek de mantıklı, ancak sadece sizin yararlanıp başkalarının yararlanamadığı bir sistemi kullanmak diğerlerini keriz yerine koymak olur. Bu sebeple de gönderme işlemini kesmek yerine hızını azaltmak daha doğru.

Opera’da torrent gödnerme hızının azaltılması için şu adımları izliyoruz;

  1. Adres çubuğuna opera:config yazıp Enter tuşuna basıyoruz. Bu bizi Tercih Düzenleyici’ye götürüyor.
  2. Karşımızdaki listeden BitTorrent üzerine tıklıyoruz ve ayarları yapacağımız kısım karşımıza geliyor.
  3. Burada Max Upload Rate karşısındaki kutucuğa bağlantı hızımıza göre uygun bir değer giriyoruz. Bu mesela 20 girersek torrent paylaşım hızı 20 KB/s olacak. 20’nin üzerinde birşey yazmak keyfinizi hatırı sayılır şekilde bozabilir. 😀
  4. Daha sonra da Kaydet diyoruz ve karşımıza çıkan kutucuğu da onayladıktan sonra gönderme hızımız yavaş yavaş düşüyor.

Opera ayar kaydedildikten sonra bazı ayarların aktif olabilmesi için tarayıcının yeniden başlatılması gerektiğini söyleyen bir kutucuk çıkarsada hız ayarı için buna aldırmayın, hız bir süre sonra ayarladığımız seviyeye düşüyor.

Not:Max Upload Rate değeri 0 iken Opera bütün gönderme bant genişliğini kullanır.

İndirme hızını azaltmak için de Max Download Rate kutucuğuna istediğiniz bir değer girin, indirme hızınız da yavaşlayacaktır.

Bir de Blogroll listesindeki blogları daha rahat takip edebilmek için RSS ve Atom kaydını yaparken, Opera’nın beslemeleri kendi stili ile birleştirerek çık bir sayfa haline getirdiğini de gördüm. Şu aşağıdaki resim gibi;

Opera, beslemeleri kendi stili ile birleştirerek gösteriyor.

Opera, beslemeleri kendi stili ile birleştirerek gösteriyor.

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz