Windows Mobile 7 yenilikleri

____________________________________________________________________

Microsoft’un Windows Mobile işletim sisteminin çok fazla eleştirilmeye başlaması üzerine yeni bir sürümünü geliştirilmesi çok kaçınılmaz. Zaten de bunun için uğraşıp duruyor. 6.5 ve 6.5.3 gibi sürümler hep en temel şikayetleri gidermeye yönelikti. Gelecek sürüm Windows Mobile 7 ise ortaya yeni bir işletim sistemi atıyor diyebiliriz.

Gelelim şimdi Windows Mobile 7’deki yeniliklere.

Öncelikle arayüz çok eleştirilen bir öğeydi ve artık kesinlikle değişmesi gerekli. Arayüz METRO kod adlı çok temiz ve canlı bir arayüz ile değiştirilecekmiş.

Ayrıca iPhone’un oyun konsolu niyetine kullanılmaya başlanması da Microsoft’u etkilemiş olacak ki Xbox hizmeti ile entegrasyona yönelik fikirleri var. Ama şu an için bunun nasıl bir şey olacağını pek bilmiyorum.

Marketplace de köklü değişikliklere uğrayacak ve çok daha fazla uygulama sunup hizmet verecek. Arayüzü değişecek ve satın almadan önce deneme özelliği de eklenecek.

Sosyal ağlarla ilgili de çeşitli şeyler olacak mutlaka tabi…

Kötü haberlere geçelim. 🙂

Flash desteği olmayacak. Bunu da muhtemelen yine Adobe vs. uygulamalarını kullanıp gidereceğiz.

Çoklu görev (Multitasking) olmaycak. Çoklu görev aynı anda iki uygulamanın çalışması demek ve iPhone’da buna izin verilmiyordu. Windows Mobile’da izin veriliyor sanıyordum ama sanırım bu sürümde verilmeyecek. Bu da şöyle bir durum çıkaracak ortaya. Aynı anda sadece bir program çalışacak. Birkaç program birden yine başlatabileceksiniz ama çalışma esnasında bunların sadece biri aktif olacak ve arka planda kalan diğerleri duraklama (Pause) modunda olacak. Peki ortam oynatıcılar ne olacak mesela… Windows Media Player dışında bir ortam oynatıcı ile bir müzik açacaksın. Sonra Ağ gezginini açtığında müzik kesilecek mi? Bilmiyorum!

Yazılım olarak da sadece Marketplace üzerinden gelen uygulamalar kurulabilecek, diğerleri kurulamayacak. Ayrıca geçmiş sürüm işletim sistemleri için hazırlanmış uygulamalar da yeni işletim sisteminde çalışmayacak, çünkü geriye dönük destek olmayacak.

Son olarak da Microsoft Windows Mobile işletim sisteminin ana ekranının değiştirilmesine izin vermeyecek. Yani HTC, Samsung, SPB gibi firmalar kendi arayüzlerini kullanamayacaklar. Buna karşılık Microsoft zaten bunlara gerek kalmayacağı konusunda iddialı…

Bunlar şimdilik çeşitli söylentilerden ibaret ama zaman gelip geçtikçe doğruluk oranlarını göreceğiz…

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz