F-Grup SMS v1.0

____________________________________________________________________

Bir süre önce biri için bir toplu SMS gönderme uygulaması yazacaktım. Ofis içinde SMS kanalı üzerinden bir veri paylaşacaklardı. Uygulamayı bir parça yazmıştım ama sonra araya iletişim problemleri girdiği için kullandı mı kullanamadı mı bilmiyorum. de uygulamayı biraz kılığa sokup yayınlayayım dedim. Karşınızda F-Grup SMS v1.0. Bu isim ne böyle demeyin, aklıma feci isimler geldi ama standart kalsın dedim, ilk haline pek dokunmak istemedim.

F-Grup SMS, ileti listesi

F-Grup SMS, ileti listesi

F-Grup SMS uygulaması ile istediğiniz sayıda kişiye maksimum 100’er SMS gönderebilirsiniz. Uygulamada maksimum 100 SMS için içerik girilebiliyor. Alıcı sayısı girdiğiniz alıcı numaralarının sayısına bağlı. Bundan sonra da tüm iletileri göndermeye başlayabilirsiniz.

Bunun için önce uygulamayı açtıktan sonra Ayarlar > Alıcı düzenle yolundan gidip göndereceğiniz iletileri alacak numaraları giriyorsunuz. Her numarayı girdikten sonra alt satıra geçip yeni numarayı alt satıra yazmanız gerekli. Bu şekilde tüm farklı numaralar alt alta olmalı. Eğer 100 SMS’i tekrar göndermek isterseniz aynı numarayı tekrar tekrar yazabilirsiniz. Numaralar + ile başlamalı ülke kodu ve sonra nosu şeklinde olmalı. Örneğin:
+905300000000
+905450000000
+905550000000
Doğru şekilde girilmeyen numaralar gönderim esnasında hatalara yolaçabilir, yanlış numaralara gönderim yapıp başınıza iş alabilir, ya da farklı bir ülkeye gönderim faturanızı kabartabilirsiniz. Uygulama kullanımından dolayı faturanız yüksek bunun sorumlusu ben değilim.

F-Grup SMS gönderme ayarları

F-Grup SMS gönderme ayarları

Bundan sonra Kaydet komutu ile ayarı kaydedin. Sonra Ayarlar sayfasındaki kutucuğa gönderilecek SMS sayısını girin. Mesela her alıcıya 10 SMS gönderilecek ise 10 girin. Bundan sonra bu ayarı da Kaydet komutu ile kaydedin.

Bundan sonra SMS listesine gidip orada seçtiğiniz sayıda sayı ve yazı bulunan satırların üzerinde OK komutu verip içeriklerini düzenleyin. Boş satırları düzenlemeyin, çünkü onlar önceki ayarda seçilmediğinden gönderilmeyecekler.

Tüm SMS içeriklerini düzgün şekilde doldurduğunuza inanıyorsanız Gönder komutu verin ve iletiler gönderilmeye başlayacak. Burada Java yazılımı iletileri göndermek için izin isteyecektir. Bu izni vermezseniz iletiler gönderilmez. Yalnız çok sayıda SMS gönderiyor iken bu izinler rahatsız edeceğinizden cihazınızda ya da Java yazılımınızda eğer o olanak var ise ilk izinde daha sonradan izin istememesi ile ilgili seçeneği işaretleyin. Bu sayede ilk SMS için izin istenir, diğerleri otomatik gönderilir.

F-Grup SMS alıcı düzenleme

F-Grup SMS alıcı düzenleme

Gönderme işleminde ekranda gönderilen SMSin sayısı ve gönderildiği numara ile içerik yazması gerekli ama burada biraz platforma bağlı öğeler söz konusu olduğu için bunu göremeyebilirsiniz.

Gönderilen SMSlerin karakter sınırı cihazınıza bağlı olarak değişir. Öncelikle uygun bir numaraya içinde karakter olmayan 160 karakter bir SMS gönderin, daha sonra da içinde Türkçe karakter olan bir SMS gönderin. Sonra karşı tarafa iletilen SMSi inceleyin. İşlemin telefona bağlı olmasından dolayı gönderdiğiniz ileti eksik veya karakter bozuk olabilir. Bu durumda karakter sayısına göre SMS göndermeyi ve Türkçe karakter kullanıp kullanmamayı belirleyin.

Uygulama işte bu şekilde. CLDC 1.0 ve MIDP 2.0 destekleyen tüm cihazlarda çalışır. Bellek kullanımı göndereceğiniz SMS sayısına ve kişi sayısına göre değişir. Ancak eğer bellek hatası veriyorsa daha az sayıda SMS göndermeyi denemelisiniz. Gönderemediğiniz SMS’leri ikinci bir oturumda gönderebilirsiniz.

F-Grup SMS, ileti gönderme

F-Grup SMS, ileti gönderme

Uygulamanın boyutu 37 KB kadardır, yani hiçbir Java ME destekli cihazda uygulama boyutu sorunu çıkarmamalı.

Genel olarak uygulama ile alıcı sayısına göre gönderebileceğiniz SMS sayısı sınırsızdır, ancak cihazınıza veya yazılımınıza balı sebeplerden belli bir sayıdan sonra SMS gönderiminizi platform engelleyebilir. Bu konuda bir şey yapamam, yapabilirim de çok gerekli olmadan yapmayı düşünmüyorum.

İndirme: F-Grup SMS v1.0 uygulamasını aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz. Dosyaları cep telefonunuza kopyalayıp oradan çalıştırarak uygulamayı cihazınıza yükleyebilirsiniz. Bazı cihaz ve platformlarda kurulum farklı olabilir, bunu araştırmanızı öneririm.

İndir “F-Grup SMS v1.0 (JAR)” F-Grup_SMS.jar – 298 defa indirildi – 37 KB


İndir “F-Grup SMS v1.0 (JAD)” F-Grup_SMS.jad – 75 defa indirildi – 533 B

Ufak notlar: Yalnız uygulama ile bir kişiye çok sayıda SMS göndermek alıcıyı rahatsız edeceğinden doğru, ahlaki ve etik bir şey değildir. Bu sebeple lütfen uygulamayı bu amaçla kullanmayın. Ayrıca SPAM mesajlar göndermek için de kullanmayın. Uygulamayı mutlaka bir SMS paketi ile kullanın ki çok sayıda SMS göndermenizden dolayı ücretlendirilmeyin. Ayrıca acil durumlarda mobil operatörlerin taşıdığı iletişim trafiği de fazla olacağından uygulamayı böyle anlarda kullanmamaya özen gösterin. Çünkü uygulama arka arkaya SMS gönderdiğinden, operatörlere iyi bir trafik yaratıyordur. 🙂

Kullanım şartları:

Uygulamayı kullanmanızdan dolayı oluşacak HİÇBİR problemden sorumlu değilim. Aynı şekilde uygulama kullanılarak size atılmış iletilerin içeriğinden ve size gönderilmiş olmasından da sorumlu değilim.

Uygulama ile ilgili sorun, istek ve önerilerinizi lütfen aşağıdan bildirin.