Microsoft MyPhone ile senkronizasyon

____________________________________________________________________

Microsoft MyPhone kullanıcıların verilerini yedeklemelerini sağlayan en yeni Windows Mobile servisi, hatta şu an Beta aşamasında. Bu servis ile kişilerinizi, e-postalarınızı, resim, ses vs. dosyalarınızı çevrimiçi olarak Microsoft’un sağladığı alanla eşitleyebiliyorsunuz.

Sistemde Microsoft size 200 MB alan ve Microsoft MyPhone uygulamasını veriyor. Kullanabilmek için Windowl Live ID sahibi olmanız gerekiyor, bunu MS sitesinde biraz dolaşarak elde edebilirsiniz. Daha sonra cep telefonunuzdan (masaüstü bilgisayarınızdan da olabilir) myphone.microsoft.com/install adresine gitmeniz gerekli. Adrese gitmek için Pocket Internet Explorer kullanmanız gerekli, Opera ile girişlerde dosya indirme bağlantısına ulaşamayabiliyor. Microsoft’un bunu istemesinin nedeni bilindik tekel sebepleri ve de telefonun dokunmatik ekranlı bir cep bilgisayarı (Pocket PC) mı yoksa tuş takımlı bir akıllı telefon (Smartphone) mu olduğunu anlamak istemesi. Daha sonra Pocket IE ile adrese girdikten sonra Yukarıdaki bağlantıdan da dil seçimini yapmanız gerekli. Masaüstü bilgisayarınızdan girerseniz de telefon modeliniz için olan doğru dosyayı seçmeyi unutmayın. Bundan sonra kurulum dosyasını indirip kurun ve programı çalıştırın, kurulum dosyası boyutu yaklaşık 560 KB.

İlk açılışta program Windows Live ID girişi yapmanızı isteyecek. Kullanıcı adı ve parola ile girişinizi yaptıktan sonra neleri eşitlemek istediğinizi ve sıklığınızı yapın. 200 MB alan dahilinde istediğiniz şeyi eşitleyebilirsiniz, ben daha çok mesajlar, görevler ve takvim gibi kişisel veriler için kullanıyorum. Eşitleme sıklığı da Türkiye’de olduğunuzu düşünerek Manuel yapsanız iyi olur, bu durumda programı açıp kendiniz eşitleme yapmanız gerekiyor.

Eşitleme sıklığı olarak Manuel seçeneğini tavsiye ederim.

Eşitleme sıklığı olarak Manuel seçeneğini tavsiye ederim.

Microsoft MyPhone

Microsoft MyPhone

Daha sonra programdaki Sync komutu ile eşitleme işlemini başlatabilirsiniz. Eşitleme süresi bağlantınıza ve eşitlenecek veri miktarına göre değişiyor. 150 KB kadar kişisel verim 10 – 15 saniye içinde eşitlendi diyebilirim.

Eşitleme işlemi

Eşitleme işlemi

Daha sonra da myphone.microsoft.com adresinden eşitlediğiniz dosyalarınızı ve verilerinizi görüp kullanabilirsiniz.

Microsoft My Phone sayfası

Microsoft My Phone sayfası

Microsoft’tan çok yerinde bir uygulama olmuş. SPB Backup gibi ücretli yedekleme uygulamaları vardı ama ücretli olması işi zorlaştırıyordu. Özellikle mesajlarım için böyle birşey istiyordum, SPB Backup da bütün verileri yedeklemeye kalkıyordu. Belki SPB Backup gibi yedek dosyalarını telefonda da tutsa iyi olurdu ama öyle bir özellik sağlamamışlar işte. Neyse, Opera Mini’deki Opera Link zaten kullandığım birşeydi, bu da eklenince tam oldu.

Şimdi de bütün kişisel bilgimi tanıdıklarımı arkadaşlarımı yapacaklarımı Microsoft’a teslim etme korkusu sardı beni. 🙂 Bir de sistemde umarım açık falan yoktur, yoksa ciddi miktarda kişisel veriye ulaşabilir kötü niyetliler. 🙂

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz