SKT ve Nokia Networks 19.1 Gbps 5G hız denemesi

____________________________________________________________________

Biz Türkiye’de Nisan’da 4G hizmetinin devreye gireceğine sevinir, siyasi durumun kötü olmasından dolayı da 4G yatırımlarının sekteye uğrayabileceğinden değil ülkenin kaderinden endişe ederken bu teknolojilere ciddi Ar-Ge yapanlar iyi sonuçlar almaya başlamış durumda. Denemeyi yapan Güney Koreli bir operatör SK Telecom ve altyapı üreticisi Nokia Networks. Ulaşılan hız 19.1 Gbps.

SK Telecom, Güney Kore’nin en fazla abone sayısına sahip operatörü, yani ülkemizin Turkcell’i gibi. Nokia Networks ile SK Telecom’un yaptığı denemede 15 GHz taşıyıcı frekansında 19.1 Gbps gibi inanılmaz bir fiber seviyesi hıza ulaşılmış. Deneme 256 QAM bağlantı ile 8 x 8 MIMO kullanılarak 400 MHz bant genişliği kullanılarak yapılmış.

256 QAM dedik, QAM ne peki? Özetle aynı kanalda farklı fazdaki taşıyıcılar ile veriyi taşımaya olanak sağlayan bir sistem. Aynı frekans bant genişliğinde daha fazla veri taşıyabilen ve yaygın kullanılan açılımı Quadrature amplitude modulation olan bir teknoloji diye özetleyelim. 8 x 8 MIMO ne demek peki? Hem gönderici (ana istasyon, verici, baz istasyonu) hem de alıcıda (cep telefonu) 8’er tane anten bulunması demek. Şu an 2G ve 3G telefonlarda genelde tek anten bulunuyor, yardımcı antenler olsa da MIMO olarak değerlendirilmiyor bunlar. 4G LTE ile ve üst HSPA+ modelleri ile telefonlara da ikişer anten takılmaya başlandı. Bu şekilde mesela telefonun hem altında, hem üstünde bulunan ayrı ayrı iki antenden veri bölüştürülerek gönderilip alınıyor. Şu an için MIMO kullanımı arttıkça hız da artsa da telefondaki anten sayısı da arttığı için henüz 2 anten üzeri tasarımlar yaygın değil. Ancak anten teknolojileri geliştikçe antenler boyut olarak küçültülüp sayısı arttırılabilecektir.

Test için 400 MHz bant genişliği kullanılmış. 400 MHz ne kadar bir bant genişliği? Ağustos ayında operatörlerimize kullanım hakkı verilen frekansların toplamı yanılmıyorsam 390 MHz idi. Yani operatörlerimize verdiğimiz toplam frekanstan daha fazlası ile adamlar test yaparak 19.1 Gbps hıza ulaşmışlar. 4G’de frekans kullanımı nasıl peki? 4G’de farklı frekanslardaki taşıyıcıları birleştirerek toplamda 100 MHz bant genişliğine ulaşılabiliyor ve bu bant genişliği ile teorik olarak 1 Gbps hız verilebiliyor. Şu an test ortamları hariç bu hızı veren operatör yok ama zamanla göreceğiz bu hızı verenleri. 3G ise bu bant genişliği ile yaklaşık 330 Mbit civarı hızlara imkan veriyor, bu da teorik olarak.

Yani 400 MHz bant genişliği ile şuanki 4G teknolojisi kullanılarak 4 Gbps hız vermek mümkün. 5G ise bunu neredeyse 5’e katlayarak 19.1 Gbps hız verebiliyor. Düz mantık bir hesapla SKT ve Nokia Networks’ün denemesini yaptığı 5G teknolojisi 4G LTE-A teknolojisinden beş kat daha performanslı ve verimli diyebiliriz.

Tabi 5G şuanda hala taslak halinde bir teknoloji ve bu bahsedilen denemenin 5G’nin son hali olarak hizmete girecek teknolojilerle pek alakası olmayabilir. Farklı altyapı üreticileri ve operatörler farklı denemeler yapıyorlar ve hepsi farklı hızlara ulaşıyorlar. Bu hızlara ulaşmak için farklı teknolojiler ve farklı frekanslar kullanıyorlar. Bu testteki gibi bazıları santimetre boyunda dalgaboylarını bazıları milimetreleri kullanıyor vs. Özetle 5G’nin gelişmesinde daha çok yol var. Biz ise daha 4G kullanamazken 5G çalışmalarına katılmaktan, katkı sağlamaktan bahsediyoruz. Bugün olan seçim ile ülkenin iç halinin iyice karışıp 4G yatırımlarının bile olmayacağı dönemler bile söz konusu iken iyi hayaller kuruyoruz aslında. Ama hani keşke olsa…

Kaynak:

TeleGeography, SKT and Nokia Networks record 19.1Gbps over the air speed in joint 5G trial

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz